54. Uluslararası Troia Festivali Resmi Açılış Töreni Yapıldı

09 Ağustos 2017

Çanakkale’nin önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 54’ncüsü düzenlenen Uluslararası Troia Festivali, dün akşam Troia Antik Kenti’nde düzenlenen resmi açılış töreni ile başladı. Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü bu sene Troia Kazı Başkanı Rüstem Arslan’a verildi.

8 Ağustos 2017 Salı günü Troia Antik Kenti’nde düzenlenen açılış kokteyli ile başlayan programa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın yanı sıra kentliler katıldı. Açılış kokteylinin ardından açılış törenine geçildi. 54. Uluslararası Troia Festivalinin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptı.

“Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü Korfmann’ın Öğrencisine…”

2002 yılından beri geçen zaman içinde Christa Wolf, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Nuri Bilge Ceylan, Kardeş Türküler gibi önemli isimlere verilen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü bu sene Troia Kazı Başkanı Rüstem Arslan’a verildi. Ülgür Gökhan konuşması sırasında Rüstem Aslan’ın ismini açıklarken şu ifadeleri kullandı:

“Ne mutluyuz ki bu büyük ve anlamlı ödül bu yıl, 2018 Troia Yılının arifesinde biraz önce andığımız Manfred Osman Korfmann’ın öğrencisine veriliyor. Ne ilginçtir ki kendisi 30 yıl önce Korfman’la tanışmıştı. Bundan 30 yıl önce Troia’yla kucaklaşmıştı. Ve Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. Yılına hazırlanırken bu özel ödülü alıyor. Homeros Ödülü’nün bu yılki sahibi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi, Troia Kazı Başkanı Sayın Prof. Dr. Rüstem Aslan’ı tebrik ediyor, ödülü nedeniyle huzurlarınızda kutluyor, Çanakkale halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Başkan Gökhan konuşmasının ardından Troia Kazı Başkanı Rüstem Arslan’a Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü’nü takdim etti. Ödülünü alan Aslan, Başkan Gökhan’a teşekkürlerini sunarak; “Ben bu akşam burada Homeros’un bu kentin öyküsünü anlatarak yaktığı şiir ateşi adına bu ödülü alıyorum” dedi. 54’ncü Uluslararası Troia Festivali Resmi Açılış Töreni, ünlü oyucu Cem Kurtoğlu’nun anlatıcılığını yaptığı “Bin Gemiye Yelken Açtıran Aşk” isimli müzik ve dans gösterisi ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir