549 Yıllık Tarihi Kilitbahir Kalesi Bakıma Alınıyor

24 Ağustos 2011

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine yaptırılan iki kaleden biri olan Kilitbahir Kalesi’nin bakıma alınacağı açıklandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Eceabat Kaykamamı Bülent Uygur ve Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz ile birlikte 549 yıllık tarihi Kilitbahir Kalesi’nde incelemelerde bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, uzun süredir sorun olan kalenin ışıklandırma probleminin çözümlendiğini belirterek, “Çanakkale Boğazı’ndan her gün yüzlerce gemi geçiyor. Özellikle gece Boğaz’dan geçen gemiler arasında yolcu gemileri de var. Yolcu gemileri ile geçenler, tarihi kalemizin fotoğraflarını da çekiyor.

Daha önce kalenin aydınlatması iyi değildi. Bunu güçlendirdik ve geceleri tarihi kalemiz çok daha güzel bir görünüme kavuştu” açıklamasını yaptı.

Vali Tuna, ilin sembolü haline gelen Kilitbahir Tepesi’nde, “Dur yolcu” yazısının bulunduğu bölgenin geceleri daha iyi aydınlatılması amacıyla çalışma yapılacağını da belirterek, “Bu konudaki çalışmalarımız son aşamaya geldi. Kilitbahir Kalesi ile bu yazının da güçlü bir şekilde aydınlatılması yapılacak” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar da Kilitbahir Kalesi’ndeki ışıklandırmanın koruma altına alınacağını belirterek, “Bunun dışında kalenin duvarlarında bulunan ağaçları temizleyeceğiz. Ardından kale içinde kendiliğinden büyüyen ağaçları ziyaretçilere mani olmaları sebebiyle buradan kaldıracağız” dedi.

Vali Tuna ve beraberindekiler, daha sonra Kilitbahir Kalesi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir