Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
55 Yıldır Semer Yaparak Ailesinin Geçimini Sağlıyor

55 Yıldır Semer Yaparak Ailesinin Geçimini Sağlıyor

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 55 yıldır semer yaparak ailesinin geçimini sağlayan Kamil Çam, teknolojiye rağmen mesleğini icra etmeyi sürdürüyor.

Biga’nın Bademlik Mahallesi’nde yarım asrı aşkın süredir semercilik yapan Kamil Çam (78), at ve eşeğin yerini otomobillerin almasıyla bu mesleğin yok olma aşamasına geldiğini belirterek, “Eskiden köylerde herkes at ve eşekle yolculuk yapardı. Artık kimse bir yere giderken eşeğe binmiyor. Herkes araba kullanmaya başladı. Haliyle semercilik de cazibesini yitirdi. Önceden ayda 50 tane semer satarken, artık ayda 10 veya 12 tane satabiliyorum” dedi.

Babadan kalma mesleğine küçük yaşlarda başladığını anlatan Kamil Çam, Biga’da kendisinden başka semerci kalmadığını ifade ederek, “Semer malzemeleri olan kefene, avuç demiri, çuvaldız, berdi ve tahtayı Kahramanmaraş’tan alıyorum. Keçi ve merkep derisinden yaptığım bu semerleri 140 TL’den, dana ve sığır derisinden yaptıklarımı ise 250 TL’den satıyorum. Bazen diğer illerden de semer siparişleri geliyor. Bunları da İzmir, Manisa ve Balıkesir’e gönderiyorum. Bu meslek 5-10 yıl sonra tamamen yok olup gidecek” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir