57. Alay Şehitliği Ziyarete Açılıyor

57. Alay Şehitliği Ziyarete Açılıyor
22 Nisan 2011

OPET’in 2006 yılında Gelibolu Yarımadası’nı çağdaş bir görünüme kavuşturmak için başlattığı “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında yeniden düzenlediği 57. Alay Şehitliği 24 Nisan 2011 tarihinde törenle ziyarete açılacak.

Kolin Hotel’de düzenlenen toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü ile OPET Petrolcülük Anonim Şirketi’nin ortaklaşa hazırladığı projenin Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmasının ardından çalışmalara başlandığını belirterek, “OPET olarak “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında gerçekleştirdiğimiz 57. Alay Şehitliği yenileme çalışmalarını tamamlayarak ziyarete açacak olmanın büyük gururunu yaşıyoruz. 2011 yılı başında başladığımız çalışmalarımızı büyük bir heyecanla, 57. Alay’ın şehitliğini en kısa sürede tarihimize yakışan bir görünüme kavuşturma arzusuyla sürdürdük. 25 Nisan Anzak Törenleri’nin de yapıldığı bu alanın yenilenmesinde, şehitlerimize olan minnet duygularımızın göstergesi olarak şehitliğin aslına sadık kalınarak yeniden yapılandırılmasından, peyzaj düzenlemesine kadar tüm çalışmaları tamamladık” dedi.

57. Alay Şehitliği’nin yenileme çalışmalarında tarih danışmanı olarak görev yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır da yaptıkları incelemelerde şehitlik içindeki mezar taşlarında şehit isimlerinin yanlış ve eksik olduğunu belirlediklerini ifade ederek, “Çalışmalarımız sonunda sağlıklı bir listeye ulaştık. Şehitlik içindeki yanlış isimler düzeltilerek doğrularını yazdık. 322’si mezar taşlarında, 1495’i anıtta olmak üzere toplam 1817 şehidimizin adı artık tarihe kazandırıldı” dedi.

Toplantıya OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur ile basın mensupları katıldı.

57 Alay Şehitliği 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 15.30’da düzenlenecek törenle ziyarete açılacak.

İHA

Yorumlar...
  • Uğur
    23/04/2011 04:27

    inşallah 1 ay sonra gideceğim

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir