“57. Alay Şehitliğindeki Kıble 20 Yıldır Yanlış” İddiası

14 Mart 2012

Çanakkale’de, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde yer alan 57. Alay Şehitliğinin ön kısmındaki namazgahta kıbleyi gösteren mihrabın 20 yıldır yanlış yönde olduğu iddia edildi.

Gelibolu Yarımadası’nda her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda en fazla ilgili çeken yerler arasında bulunan 57. Alay Şehitliği’ne gelenler, bölgede dua ettikten sonra burada bulunan namazgahta namaz kılıyorlardı. Ancak özel bir firma, geçen yıl 57. Alay Şehitliğini yeniden düzenleme kararı aldıktan sonra ortaya bazı ilginç gerçeklerin çıktığı iddia edildi. İddiaya göre, şehitlik girişinde bulunan namazgahtaki kıbleyi gösteren mihrabın yanlış yönde olduğu iddia edildi.

Doğa Koruma Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan ise bu konuda yapılan açıklamaların abartılı olduğunu iddia ederek, “Bu bölgede geçtiğimiz yıl yeniden düzenleme çalışması yapılmıştı. 57. Alay Şehitliğinin bulunduğu bölgedeki namazgahın yönünün yanlış olduğu konusunda bazı sözler söylenmişti. Gerekli ölçümleri yaparak kıblenin yönünü tespit ettik. Yıllar önce burası yapılırken çok küçük bir hata yapılmış. Bizler onu düzelttik ve ona göre yeni kıbleyi belirledik. Ancak abartıldığı kadar çok büyük bir sapma yoktu. Şu an namazgahımızda bir sıkıntı yok” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir