6. Çanakkale Resim Yarışması Sergisi İstanbul’da Açıldı

12 Ekim 2011

6. Çanakkale Resim Yarışması İstanbul Sergisi Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü, Galeri Işık-İstanbul’da yapılan bir törenle açıldı.

Genel merkezi Avustralya Sidney’de bulunan Gallipoli Memorial Club (Gelibolu Anma Derneği), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Avustralya Hükümeti işbirliği ile ve FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği katkıları ile 2011 yılında 6.sı düzenlenen Çanakkale Resim Yarışması’nda dereceye giren eserler; 28 Ekim 2011 tarihine kadar İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Serginin açılışına FMV Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’i temsilen Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Yavuz, Avustralya Çanakkale Konsolosu Andrew Koç McDonald, Sidney Eski Büyükelcisi Niyazi Adalı katıldı.

Çanakkale Resim Yarışması, bu topraklarda şehit olmuş ve savaşarak hayatlarını kaybetmiş çok sayıda Türk ve Anzak askerinin anısında iki ulus arasında varolan barışın ve dostluğun ayrıca da paylaşılan ortak tarihin önemini vurgulayarak sözkonusu tarihi mirasın gelecek nesillere aktarımının sanat aracılığı ile yapılmasını hedefliyor. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü olan 2015 yılında gerçekleşecek son Çanakkale Resim Yarışması ile projenin tamamlanmasından sonra, 10 yıl boyunca Türkiye, Avustralya ve Yeni Zellanda’da düzenlenen yarışmalardan birincilik ödülünü alan toplamda 20 resmin, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zellanda’da açılacak çeşitli sergiler ile sergilenmesi hedefleniyor.

Bu yıl düzenlenen yarışmada; Birincilik Ödülü’nü: Sema Sevgen, Çanakkale Valilik Ödülü’nü: Nebi Yavaşca, Avustralya Büyükelçilik Ödülü’nü: Tayfun Gülnar, Rektörlük Ödülü’nü: Ufuk Ülker ve Juri Özel Ödülü’nü: Samet Doğan alırken, üstün yetenek Sertifikası’na Emrah Özbay layık görülmüştü.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir