6 Yıldır Gençlerin Hayatına Dokunmaya Devam Ediyorlar!

14 Mart 2016


Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin Tarihi Yalı Hanı’nda gerçekleştirdiği 6. yıl kokteyline çok sayıda davetli katıldı. Altı yıldır Çanakkale’de gençler için farklı projeler üreten ekip, kokteylde kendi enerjileri ile de dikkat çekmeyi başardılar.


19 Şubat 2010 tarihinde Çanakkaleli bir grup genç tarafından kurulan Çanakkale Koza Gençlik Derneği, gençlerin sosyalleşmesini sağlamak ve bunu yaparken de eğlenmeyi ve eğlendirmeyi de ilke edinmiş bir oluşumdur. Derneğin hedefleri arasında; çocukların ve gençlerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak atölye çalışmaları, gençliğin sosyal ve sivil toplum yaşamına katılımını arttıracak etkinlikler bulunmaktadır.

1
“Biz Geleceğin Kurucularıyız”
Derneğin çalışmalarında görev alan gönüllülerin katıldığı kokteylin açılış konuşmasını yapan Çanakkale Koza Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Cilasın şunları dile getirdi:

”Altı yıl önce bir grup genç tarafından kurulan derneğimiz gün geçtikçe büyüdü, değişti, olgunlaştı ve her yeni değerle beraber yeniden şekillendi. Bu güne kadar birçok etkinlik, proje, şenlik, atölye çalışması ile şehrimize gençlik çalışmaları konusunda öncülük etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Açıkça söylemek gerekirse bu sürece başladığımızda bu kadar büyüyüp ulus ötesinde tanınan bir dernek olabileceğimizi biz bile tahmin etmiyorduk. Ülkemizde gençlik maalesef gereken değeri görmemektedir. Öyle ki çoğu zaman yok sayılmaktadır. Oysa unutulmamalıdır ki biz geleceğin kurucularıyız. Biz kadınız, erkeğiz, engelliyiz, yetenekliyiz, enerjiğiz, seveniz, sevileniz, eğlenceliyiz, neşeliyiz, yakınız, eşitiz, haklıyız; biz genciz. Ne mutludur ki bugün bir şekilde hayatına dokunduğumuz, bir şeyler kattığımız, vizyon kazandırdığımız yüzlerce insan var”

Sualtında Engeller Kaldırıldı

Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından 3 yıldır yürütülen Sualtında Engel Yok projesi adına Hazal Yıldırım ise deneyimlerini şu şekilde aktardı; “Projemiz 20 katılımcı 30 gönüllü profesyonel antrenör ve cankurtaran arkadaşlarımızın desteği ile 2013 yılından bu yana devam etmektedir. 3 yıldır devam eden Projemiz yaz döneminde denizde kış döneminde ise havuzda devam etmektedir. Projedeki amaç ve çabamız toplumda engellilerin yardıma değil olanaklara ihtiyacı olduğu algısını geliştirmektir. Onlar için bu olanaklar bazen yeni kişilerle tanışmak bazen ev dışında vakit geçirmek olurken biz gönüllüler için hayata dair farklı deneyimleri yaşayarak öğrenmektir. Kozanın büyüdüğü gibi bizlerde bu projeyle beraber büyümekteyiz. Bu geçen sürede yüzme bilmeyenlerin ya da sudan korkanların artık havuzdan çıkmıyor olmaları, ailesi dışında iletişime kapalı olanların geleceğe dair planlarına bizleri de ortak ediyor olmaları projenin bizler için en somut çıktılarıdır.”

Aktif Tırtıllar Devam Ediyor…
Derneğin 2011 yılından bu yana devam eden Aktif Tırtıllar projesiyle ilgili konuşan Esin Kapan ise; “Projemiz 7-14 yaş aralığındaki dezavantajlı roman çocukların sosyalleşmesini, kişisel ve kültürel olarak yeni bakış açıları kazanmasını amaçlamaktadır. Projemizin ana konusu gençler ile dezavantajlı çocuklar arasında eğitici, öğretici faaliyetlerin yapılmasıdır. Projedeki gönüllü arkadaşlarımız yaptığımız etkinliklerde kolaylaştırıcılık veya öğreticilik görevini üstlenmektedir. Her cumartesi 2-4 saatleri arasında Fevzipaşa Toplum Merkezi’nde etkinliklerimizi çocuklarla beraber gerçekleştiriyoruz. Bizim amacımız çocukların kaliteli vakit geçirmesi. Yani o iki saati eğlenerek, severek geçirmelerini amaçlıyoruz. Bu yüzden onların eğlenebileceği, aktif olarak katılabileceği ve tabi ki öğretici etkinlikler yapıyoruz. Bizim de çocukluğumuzda mahallede arkadaşlarımızla oynadığımız yerden yüksek, kutu kutu pense gibi oyunlar oynuyoruz, boyama, seramik gibi etkinliklerle onların el becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyoruz. Tabi oyunlar, aktiviteler dışında çocuklarla sinema izleme, tiyatroya gitme, yılbaşı kutlaması gibi onları eğlendirecek etkinlikler de yapıyoruz” dedi.
2
Ardından pasta kesilen geçilen gecede, canlı müzik ve çeşitli eğlenceli etkinlikler gerçekleştirildi. Koza Soru-Cevap yarışmasında gönüllülere ödüller ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir