65 Müzisyenin Yorumuyla: Çanakkale İçin ‘De’

18 Mart 2013

Çanakkale Savaşlarında yaşanan acıyı ve üzüntüyü ağıt olarak ifade eden Çanakkale Türküsü için 65 müzisyen, sesinin rengini ve kendi tarzlarını katarak yeniden seslendirdi: Çanakkale İçin “De”.

İstanbul Müzik Sanat Atölyesi’nin sahibi Kuzey Kumsal’ın Çanakkale Savaşlarının yıl dönümü anısına hazırladığı projede Çanakkale Türküsü’nü seslendirmek için 65 müzisyen stüdyoya girdi. Rock müzikten Hicaza çeşitli müzik tarzlarını içeren 8.5 dakikalık yeni bir Çanakkale Türküsü ortaya çıktı. Ayrıca Atatürk’ün 1934 yılında Anzak askerlerinin annelerine yazdığı duygu yüklü mektup da türkünün sonunda seslendirildi. Türkünün bu yeni yorumuna Çanakkale’nin çeşitli bölgelerinde klip çekildi.

Çanakkale Türküsü’nü, 7’den 77’ye her kesime hitap edecek farklı müzik tarzlarıyla yeniden seslendirdiklerini anlatan Kuzey Kumsal, “Hep ağıt yaptığınız taktirde belli bir kesime hitap ediyorsunuz. Biz geniş kesimlere hitap edebilmesi açısından Çanakkale Türküsü’nü içinde değişik müzik tarzlarının bulunduğu şekle getirdik. Türküyü 65 ayrı kişi seslendiriyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Polifonik Korolar Topluluğu da projeye katkı verdi. Bu haliyle türküyü hiç bilmeyen bir çocuk da, yaşlı bir insan da dinlediği zaman aynı hissiyata kapılacak” dedi. Çanakkale’de büyük değerlerin bulunduğunu ifade eden Kumsal, “Bu işe herkes gönlünü koydu. Ortaya çok değişik ve güzel bir eser çıktı. Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yıl dönümündeki törenlere çok sayıda ülkeden konuklar gelecek. Çanakkale Türküsü bu haliyle yabancı konuklara da hitap edecek” diye konuştu.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir