7 Ülkeden 140 Amatör Pilot Çanakkale’de

04 Eylül 2009

İstanbul Havacılık Kulübü’nün organizasyonu ile düzenlenen “Fly to Troy” isimli etkinlik kapsamında 7 ülkeden 36 uçakla 140 kişi Çanakkale’ye geldi.

Sabah erken saatlerden itibaren belirli aralıklarla Çanakkale Havaalanı’na inmeye başlayan uçaklar, yetkililerin direktifleri doğrultusunda alanda belirli yerlere çekildi. Etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Havacılık Kulübü Başkanı Turgut Kulaçoğlu, “Fly to Troy” adını verdikleri etkinliğin önemine değinerek, “Bu etkinliğimize Türkiye, Yunanistan, Polonya, İsrail, İngiltere, Portekiz ve Bulgaristan’dan 36 uçakla 140 amatör pilot katılıyor. Uluslararası pilotların bir araya gelerek tanışıp kaynaşmasını hedefleyen etkinlik kapsamında, Çanakkale’nin tarihi ve turistik yerleri de gezilecek. 7 ülkeden toplam 140 amatör pilot, önce Troia antik kentini gezecek, ardından Bozcaada’ya geçerek burada gerçekleştirilecek Bağbozumu Festivali’ne katılacak. Katılımcılar pazar günü ülkelerine geri dönecek” dedi.

Öte yandan 7 ülkeden Çanakkale’ye gelen yabancı pilotlar ise etkinliğe katılmanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, “Çoğumuz Çanakkale’ye ilk kez geliyoruz. Burada böyle bir etkinliğin düzenlenmesi çok güzel. Amatör pilotlar olarak burada bir arada bulunmamız bizleri oldukça sevindirdi” dedi.

İstanbul’da yaşayan ve uçaklara karşı ilgisi olan işadamı Ferhat Tigrel’in Bozcaada’da satın aldığı 75 dönümlük arazi üzerine yaptığı çim piste de dikkat çeken amatör pilotlar, “Bu etkinlik bir bakıma Ferhat Bey’in katkıları ile oldu. Kendisine de bu sebeple teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir