8. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Çanakkale’de Düzenlenecek

27 Mayıs 2015

8’nci Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu, Çanakklae savaşlarının 100. yıl dönümünde 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecek.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Sempozyum Onursal Başkanı Prof. Dr. Yücel Acer sempozyumla ilgili yaptığı açıklamada sempozyumda Türkçenin dünya üzerindeki konumu, gelişimi, dünü, bugünü ve yarınının ele alınacağı belirterek Türkçenin geleceğine ışık tutacak çalışma yöntemlerinin ortaya konmasının sağlanacağını kaydetti:

“VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nu Çanakkale Deniz Zaferimiz’in 100. yılında bu kutsal ve anlamlı topraklarımızda yirmi üç yıllık bir geçmişi, ülkemizin Ege’nin Marmara deniziyle birleştiği bir noktada bulunan, bölgesinin ve ülkemizin en önemli tarihi merkezinde olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleştirecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.
Türk dili dünyanın en eski ve en yaygın dillerinden birisidir. Türkler tarih boyunca geniş bir coğrafyaya yayılmış, çeşitli milletlerle kültür alışverişinde bulunmuştur. Türkçe, bugün 200 milyonu aşkın bir nüfus tarafından çeşitli lehçe ve ağızlarıyla konuşulmaktadır. Dilimiz, Balkanlardan Büyük Okyanus’a, Kuzey Buz Denizi’nden Tibet’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada ses bayrağımız olarak dalgalanmaktadır.
Giderek, insanlığın birbirine yaklaştığı ve kültürlerin birbirini etkilediği bir dünyada Türk dilinin tarihî ve kültürel köklerinin güçlülüğüne bağlı olarak etki alanının genişlemesi, ses bayrağımız olan Türkçemizi bir dünya dili olma yolunda hedefe daha da yaklaştırmaktadır.
Türkçenin tüm yönleriyle ele alınacağı bu sempozyumda, Türkçenin dünya üzerindeki konumu, gelişimi, dünü, bugünü ve yarını ele alınacak; Türkçenin geleceğine ışık tutacak çalışma yöntemlerinin ortaya konması sağlanacaktır. 15-18 Ekim 2015 tarihlerinde Çanakkale’de, düzenlenecek olan VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun Türk Dili, Türk edebiyatı, Türk kültürü için yararlı olacağı inancıyla, yurt dışından ve yurt içinden gelerek sempozyuma katkıda bulunacak bütün bilim insanlarına şimdiden teşekkür eder, değerli konuklarımızı ülkemizin güzide şehri Çanakkale’de ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde ağırlamaktan onur duyacağımızı belirtmek isterim.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir