8. Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi Düzenlenecek

8. Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi Düzenlenecek
13 Eylül 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından 2004 yılından bugüne gerçekleştirilen Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi’nin bu yıl sekizincisi düzenlenecek. 25-26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Kongre’nin teması ise “Yeni Anayasa Süreci ve STK’ların Rolü”.

Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Hamit Palabıyık, bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan “Yeni Anayasa Süreci ve STK’ların Rolü” temalı Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi hakkında şu açıklamada bulundu:

“Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl sekizincisini düzelemeye hazırlandığımız Kongremizin temasını “Yeni Anayasa Süreci ve STK’lar” olarak belirledik. Aslında toplum olarak tarihi günleri yaşıyoruz. Çünkü modern toplumların birlikte yaşamasının garantisi en temel hukuki belgenin anayasalar olduğunu ve bunu yapma yetkisinin nihayetinde halkta olduğunu düşündüğümüzde bizler toplum olarak ilk defa Anayasamızı kendimiz, toplumsal irademizle, uzlaşıyla yani sivil karakterle yapma fırsatını yakalamış bulunuyoruz. Bu fırsatın değerlendirilmesinde kamuoyunda yani bizlerde büyük beklentiler oluştu. Bu çerçevede özellikle siyaset kurumunun ve sivil toplumun üzerine çok önemli görevler düşmekte. Bizler de “halkın anayasası olma” ve “daha fazla özgürlük”, “daha fazla demokrasi” parolasıyla başlatılan girişimlerde anayasa yapım sürecindeki fırsatların ve tehditlerin, neden yeni bir anayasa yapma ihtiyacının ve nasıl bir anayasa sorularının cevaplarını siyasi aktörler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, medya mensupları ve değerli akademisyenlerle kamuoyunun bilgisine sunmak istedik. 25-26 Ekim tarihlerinde Çanakkale’de düzenleyeceğimiz Kongremize toplumun her kesiminden yoğun ilgi bekliyoruz. Kongrenin düzenlenmesinde yoğun çaba sarfeden akademisyen arkadaşlarıma, her türlü desteklerinden dolayı yerel yöneticilere, sivil toplum kuruluşları temsilcilerine ve rektörümüz Sayın Prof. Dr. Sedat Laçiner’e teşekkür ederim.”

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir