9. Uluslararası Robot Yarışması Çanakkale’de

13 Mayıs 2015

2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yürütülen ve bu yıl dokuzuncusunun gerçekleştirileceği Uluslararası Robot Yarışması, “Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümü Anma Törenleri Etkinlikleri” nedeniyle Çanakkale’de düzenlenecek.

Çanakkale’de yapılacak olan MEB 9. Uluslararası Robot Yarışmasına, yurt içinden 298 lise ve 58 üniversite, yurt dışından ise 4 farklı ülke ile toplamda 1571 eser ve 2038 kişi katılım gösterecek. Şimdiye kadar en yüksek katılımın olacağı yarışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda gerçekleştirilecek olup yarışma 13-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında “Temalı, Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Hareketli Robotlar (Robotino) ve Serbest Robot Yarışması olmak üzere 6 (altı) farklı kategoride düzenlenecek. Ayrıca Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü (EİT) ve TUBİTAK ortaklığında organize edilen MEB 9. Uluslararası Robot Yarışmasının Teması, “Çanakkale Zaferinin 100. Yılı”, sloganı ise “AHİCAN Barış İçin Nöbette” olarak belirlendi.

Etkinlik kapsamında şehitlik ziyareti, yarışmaya katılan okul ve üniversite robot kulüplerinin çalışmalarını sergileri, halkın ve öğrencilerin ilgisini artırmak için yarışma salonunda (ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Hasan-Mevsuf Spor Salonu) ve şehir merkezindeki Morabbin Parkı’nda (sahil yolunda) stantlar kurularak, gösteriler yapılacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir