91 Yıllık Elyazması Kuran-ı Kerim Oğuldan Toruna Geçti

25 Haziran 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaklaşık bir asırlık el yazması Kur’an-ı Kerim, oğuldan toruna geçti.

İlçeye bağlı Küçükpaşa köyünde ikamet eden 80 yaşındaki Ramazan Çubuk, babasından kalan 91 yıllık el yazması Kur-an’ı Kerim’i oğlu 45 yaşındaki İbrahim Çubuk’a hediye etti.

Babası Yusuf oğlu Koca İbrahim’in Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla 1914 yılında ilan edilen seferberlikle Küçükpaşa köyünden askere alındığını, 1915 yılında Çanakkale cephesinde Kitre muharebelerinde İngilizlere esir düşerek İngilizlerin Mısır’daki esir kamplarında beş yıl esir kaldığını ve 1920 yılında esaretten kurtulduğu zaman Mısır’da Konyalı bir hocaya yazdırdığı Kur-an’ı Kerim’i yanında getirerek kendisine hediye edildiğini belirten Ramazan Çubuk, “Babamdan kalan benim için kıymeti çok büyük bu Kur-an’ı Kerim’i yaşım ilerlediği için Çanakkale Gazisi torunu olan oğlum İbrahim’e hediye ediyorum” dedi.

Ramazan Çubuk, 1969 yılında vefat eden babasından kalan mirası şimdiye kadar onurla taşıdığını bundan sonrada oğlunun en iyi şekilde taşıyacağına emin olduğunu sözlerine getirdi.

Torun İbrahim Çubuk da dedesinin kabri başında devamlı olarak köy imamıyla birlikte duasını eksik etmediklerini belirterek, “Dedemden kalan ve ailemiz için kıymeti çok büyük olan bu hatırayı ömrüm vefa ettiği sürece salkıyacağım” şeklinde konuştu.

ASIRLIK EL YAZMASI KUR’AN-I KERİM, DUA VE AYETLER KİTABI ÇIKTI

Çanakkale’nin Çan ilçesinde bir süre önce oğuldan toruna geçen yaklaşık bir asırlık el yazması Kur’an-ı Kerim’in dua ve ayetler kitabı olduğu ortaya çıktı.

Kitabı inceleyen Bozcaada Eski Müftüsü Ömer Kay, 1919 yılında 283 sayfa olarak yazılan kitabın Kur’an-ı Kerim olmadığını belirterek, asırlık kitapta Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin bulunduğunu ifade etti. Eski Müftü Kay, kitabın incelediğinde dua ve ayetlerden oluşan bir kitap olduğunu tespit ettiğini söyledi. Kitabın yeni sahibi olan torun İbrahim Çubuk ise dedesi Koca İbrahim’den kalan ve babası Ramazan Çubuk tarafından itinayla bugüne kadar saklanan kitabı kendilerinin Kur’an-ı Kerim olarak bildiklerini kaydederek, “Bozcaada eski müftümüzün kitabı incelemesinden sonra kitabın tam manasıyla Kur’an-ı Kerim olmadığını, dua ve ayetler kitabı olduğunu öğrendik” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir