96 Yıllık Tarih Gün Yüzüne Çıktı

20 Eylül 2011

Çanakkale’de bir çiftçinin tarlasını sürerken bulduğu İngiliz askerine ait postal, 96 yıl önceki savaşın dehşetini yansıtıyor.

Tarihçi yazar Ahmet Uslu, Çanakkale Savaşı’nda düşman askerlerinin Türk askerlerine göre teçhizat ve donanım bakımından kat kat üstün olduğunu belirterek, “Son olarak Gelibolu Yarımadası’nda tarlasını süren bir çiftçinin bulduğu bir İngiliz askerine ait postal da bunu açıkça gösteriyor. O zamanlarda Türk askerleri ayaklarında çarıklarla savaşırken İngiliz askerleri kabaralı (ayakkabıların altına çakılan yassı ve iri başlı demir çivi) botlarla savaşıyorlardı. Bu son bulunan kabaralı İngiliz botu da bunu açıkça gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Ahmet Uslu, savaş sırasında Türk askerlerinin çarık giydiğinin farkına varan düşman askerlerinin bazı yöntemler geliştirdiğini anlatarak, “1915 yılında esir edilen Türk askerlerinin ayaklarındaki çarıkları gören düşmanlar, Türk askerlerinin bulunduğu bölgelere 4 ayaklı demir yıldızlar attı. Bu yıldızlar havadan atıldıklarında nasıl olursa olsun gene toprakta dik kalabiliyordu. Böylece ayaklarında çarık olan Türk askerleri bu demir yıldızlara basarak yaralanırken, bazıları da kangren olup ayaklarını kaybediyordu. Düşman askerleri ise ayaklarındaki kaliteli botlar sayesinde bundan etkilenmiyordu” diye konuştu.

Uslu, yeni bulunan İngilizlere ait askeri botların özel Seddülbahir Müzesi’nde sergileneceğini ifade ederek, “Herkes 96 yıl önce Türk askeri ile düşman askerlerinin ne şartlarda savaştıkları görmeli” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir