Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ABD gemileri, Çanakkale Boğazı’ndan geçti

ABD gemileri, Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Amerikan savaş gemisi “MCFULL”, Çanakale Boğazı’ndan geçiş yaparak Marmara Denizi’ne açıldı.

Gürcistan ile Rusya arasında yaşanan savaşın ardından bölgeye insani yardım götürmek üzere Yunanistan’ın Girit Adası’ndan yola çıkan Montrö Anlaşması sebebiyle büyük sıkıntıların yaşandığı ABD’ye ait savaş gemilerinin boğazları kullanarak Karadeniz’e çıkma konusundaki tartışmalar sabah Çanakkale Boğazı’ndan geçen ABD’ye ait savaş gemisi ile değişik boyut kazandı.

Sabah saat 08.20 sıralarında Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan Amerikan savaş gemisi “MCFULL”, saat 09.20 sıralarında boğazın en dar yeri olan Çimenlik kalesi önlerine geldi. Bir sahil güvenlik botunun da refakat ettiği gemiyi sahilde bulunan vatandaşlar endişeli gözlerle seyretti.

Öte yandan NATO’ya bağlı Polonya bayraklı “PULASKİ” isimli savaş gemisi de Çanakkale Boğazı’na geçiş yaparak Amerikan savaş gemisi gibi Karadeniz’e doğru gitmek üzere yoluna devam etti.
İHAFiltreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir