Adana’daki Facia Çanakkale’de Protesto Edildi…

30 Kasım 2016

Çanakkale’de Eğitim-Sen’in çağrısıyla sokağa çıkan vatandaşlar, öğrencilerin barınma hakkını haykırdı. Yetkililere, “yoksul çocukları tarikat-cemaat yurtlarından alın” dedi.

1

Adana’nın Aladağ ilçesinde meydana gelen yurt yangınında 11 öğrenci ve bir çalışanın yaşamını yitirmesi, Çanakkale’de protesto edildi. İskele Meydanı’nda soğuk havaya rağmen toplanan vatandaşlar, Adana’da yaşanan olayın bir facia olduğunu dile getirerek; “Gün geçmiyor ki tarikatlar ve tarikat yurtları yeniden canımızı yakmasın. Dün Adana — Aladağ’da tarikat yurdunda çıkan yangında tam 12 arkadaşımız, 12 yoksul emekçi çocuğu birbirlerine sarılıp yanarak can verdi. Bakanlar, çıkıp kader, fıtrat dereler de; bizler biliyoruz ki bu can kayıplarının sebebi devletin yurtlar üzerindeki denetimsizliği, kız çocukları dışarı kaçacak diye yangın merdivenini kilitleyen zihniyet ve eğitimdeki piyasalaşma ve gericileştirmedir. Eğitimde gericileşmenin ülkemize acı ve ölüm dışında bir şey getirmediğini, Karaman’da Ensar Vakfına ait yurtta 45 erkek öğrenciye tecavüz edildiğinde, Konya’da kur’an kursunun çökmesiyle 17 genç öldüğünde, Adıyaman – Gerger’de İmam Hatip Lisesinde 30 öğrenci cinsel istismara uğradığında en yakıcı haliyle gördük! Emekçi ailelerin yoksullukla boğuşurken çocuklarını bu tip yurtlara mecbur bırakıldığı bir ülkede eğer ki müftülükler 6 milyon TL’ye yeni binalara sahip oluyorsa kimse bize kaderden bahsetmesin! Çanakkale halkı olarak, buradan bir kez daha söylüyoruz ki, tarikatlar ve tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır. Öğrencilerin barınma hakkı devlet tarafından sağlanmalı ve denetlenmelidir. Ölmek çocuklarımızın kaderi değildir!” dediler.

Basın açıklamasının ardından eylem, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz” sloganlarıyla sona erdi.

Öte yandan basın açıklaması sırasında, Aladağ’daki yurt yangınında hayatını kaybeden 5. sınıf öğrencisi Cennet Karataş’ın ailesinin söyledikleri de paylaşıldı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir