Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Afet Korkusu Tarımda Sigorta Yaptırttı

Afet Korkusu Tarımda Sigorta Yaptırttı

Üreticiler olası doğal afetlerden daga fazla zarar görmemek için ürünlerini sigortalatmaya başladı. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, yaptığı açıklamada 2 yıl önce yörelerinde küresel ısınmaya bağlı olarak etkili yağışlar yüzünden umkale Ovası’nda bir çok arazinin sel suları altında kaldığını, ürünlerin tarlalardan toplanamadığını ve üreticilerin büyük maddi kayıp yaşadıklarını söyledi.

Arazileri hasar gören çiftçilerin bir çoğunun zararlarının karşılanması ümidiyle tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurduğunu belirten Ulus şöyle konuştu:

Ancak yasa gereği, zararın o kişinin mal varlığının yüzde 40’ına ulaşmaması nedeniyle üreticilerin başvuruları afet kapsamına alınmadı ve kabul edilmedi. Artık üreticilerimiz olası bir afetten korktuğu için tarım sigortalarına başvurup, tarlasındaki ürünleri sigorta yaptırıyor.

TARLASINI SATAN ÇİFTÇİLER VAR

Ulus sigorta bedelinin yüzde 50’sinin devlet destekli olması nedeniyle, üreticilerin ürünlerini hasat ettikten sonra ödemelerini yaptıklarını belirtti. Ulus, çiftçinin daha çok, buğday, biber, mısır ve ayçiçeğini sigortalatmak için başvuru yaptığını kaydetti.

Bu arada bazı çiftçilerin yağmur nedeniyle geçen yıl çok fazla kayba uğradıklarını belirterek, zararlarının karşılanmaması nedeniyle arazilerini satışa çıkardıklarını ve buradan elde ettikleri gelirlerle ancak borçlarını ödeyebildiklerini ifade ettiler.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Birgün]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir