Afetlerden Zarar Gören Çiftçilerin Borçları Erteleniyor

29 Nisan 2015

2015 Ocak ayından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden gerçek ve tüzel kişi üreticilerin 08 Nisan 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları erteleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 10 Mayıs 2015 tarihine kadar üreticilerden gerekli evrakları teslim alacaklarını belirtti:

“Bakanlar kurulunun 08.04.2015 tarih ve 2015/7510 sayılı kararı 10/04/2015 tarih ve 29322 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kararnameye göre; 01.01.2015 tarihinden bu yana meydana gelen tabii afetler (Yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli,çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi Sel-Su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum) nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az % 30 oranında zarar gören ve bu durumları İl ve İlçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, Bakanlığın görev alanı içerisindeki Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün ( diğer Kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları vade tarihinden itibaren 1 yıl süre ile ertelenecektir.” denilmektedir.
Yukarda açıklanan şartları taşıyan Tarım Kredi Kooperatifleri ile T.C. Ziraat Bankasına kredi borcu olan, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olup 01/01/2015-10/04/2015 tarihleri arasında afetten zarar gören ve İlçe Hasar Tespit Komisyonu tarafından tespiti yapılan afet listesinde adı geçen gerçek ve tüzel kişi üreticilerin kimlik fotokopileriyle birlikte 10/05/2015 tarihi mesai bitimine kadar ilçe müdürlüğümüze dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
Ayrıca açıklanan şartları taşıyan ve borç ertelemesi için Müdürlüğümüze müracaat eden çiftçilerin İlçe Hasar Tespit Komisyon karar tarihinden itibaren bir ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatifleri ile T.C. Ziraat Bankasına dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
Üreticilerimizin Dikkat Etmeleri Gereken Önemli bir husus : 2015/7510 sayılı Bakanlar kurulu kararı kapsamından faydalanacak üreticilerin afetler sebebiyle meydana gelen ve tespiti yapılmış ürün kayıplarının ürün prim destekleme ödemeleri yapılırken hasar oranında eksik ödeme yapılacaktır.​”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir