‘Ahlat Ağacı’ Cannes’da Ayakta Alkışlandı…

‘Ahlat Ağacı’ Cannes’da Ayakta Alkışlandı…
19 Mayıs 2018

Nuri Bilge Ceylan’ın Çanakkale’de çektiği yeni filmi “Ahlat Ağacı” Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlandı.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptığı yeni filmi ‘Ahlat Ağacı’ ayakta alkışlandı. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan filmin Türkiye’deki vizyon tarihi muhtemelen filmin festival yolculuğuna göre şekillenecek. Fransa’daki hakları Memento Films tarafından alınan filmin Fransa’da 15 Ağustos’ta vizyona girmesi bekleniyor. Cannes’dan gelecek tepkilere göre filmin ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisinde Oscar adaylığı da düşünülerek bu tarihin seçildiği tahmin ediliyor. Türkiye için ise henüz netleşen bir vizyon tarihi olmasa da Fransa ile aynı anda vizyona gireceğini öngörülüyor.

Ahlat Ağacı Filmi Hakkında
Filmin ismi ilk olarak Eylül 2016’nın sonlarına doğru duyuruldu. Ayrıca filme Arte France Cinema kurumu tarafından da mali destek verildi. Geçtiğimiz yıllarda babasını kaybeden yönetmen Nuri Bilge Ceylan film hakkında ”Sevelim veya sevmeyelim, bazı özelliklerimizi babalarımızdan alırız. Zayıflıklarımızı, alışkanlıklarımızı ve daha pek çok şeyi. Filmde, babalar ve oğulların aynı kaderi paylaşmasıyla oluşan kısır döngüyü bir dizi acı tecrübe aracılığıyla anlatacağız” yorumunda bulundu. Film, kısaca doğduğu kasabaya dönüp yazdığı kitabı bastıracak parayı toplamaya çalışan fakat babasının borçlarıyla karşılaşan bir gencin hikayesini konu edinmektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir