Ak Parti Çanakkale Mitingi

25 Mayıs 2015

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Çanakkale’de düzenlenen mitingde; “Gelin Çanakkale’den bir ders verelim. Burada mini bir referandum yapalım. Yeni yapılan 500 yataklı Çanakkale Devlet Hastanesi’nin ismini Fatin Rüştü Zorlu yapalım mı? İsmini verelim mi?” sorusunu yöneltti.

Bugün Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Ak Parti mitingi sona erdi. Davutoğlu mitingde, “Bir milletin diriliş destanı yazdığı” kenti selamlayarak konuşmasına başladı.Bazı şehirlerin sadece bir hemşehrisinin olmayacağını, bütün milletin tarihinin, kalbinin orada olduğunu ifade eden Davutoğlu, İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra en çok Çanakkale’nin bütün millete ait bir şehir olduğunu vurguladı.“Çanakkaleli olmak için Çanakkale’de doğmak gerekmez” diyen Davutoğlu bu milletin davasına aşık olan, tarihi bilen her millet ferdinin, her Türk’ün Çanakkaleli olduğunu söyledi.Yaklaşık iki saat süren konuşmada Davutoğlu, halka şu şekilde seslendi:
“Gelin Çanakkale’den Ders Verelim”

“Eğer başkası olsa, Kılıçdaroğlu olsa ya da Bahçeli, ‘Neyime gerek havalimanı, binsinler kara trene gitsinler’ der. Biz öyle der miyiz? Dağlar izin vermiyorsa dağları deleriz, deniz izin vermiyorsa denize dolgu yaparız. Şimdi 100 yıl sonra bütün milletimize Çanakkale’de sesleniyorum; bir savaşı kazanmak yetmez, savaşın arkasında mutlak zafere gidebilmek için devleti kudretli kılmak gerekir.2002 yılına bakın, Çanakkale’nin çocukları, Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen o destansı yiğitlerin çocukları bu sefer namerde boyun eğmişti. IMF kapısındaydı. Aynen Osmanlı Duyun-ı Umumiyyesi gibi. Bizi yıkan oydu.Kimdi bütün o arka plandaki idareciler? 28 Şubat zihniyeti. Kimdi SSK Genel Müdürü? Kılıçdaroğlu. İşte bütün o kadro milleti IMF’ye mecbur etti. Bir tek silahımızı yapamıyorduk. Piyade tüfeği yapamıyorduk. Savunma sanayi durmuştu. Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde konuştuğumuzda hayretler içinde bana şunu söylemişlerdi. Yani milletin tersanelerine girilmişti. Yoktu tersane. Milletin herhangi bir silah yapma kapasitesi kalmamıştı. Bizi diz çöktürmüşlerdi. Diz çöktürülenleri kim ayağa kaldırdı. Bugün kendi ATAK helikopterimizi yapıyoruz.Çanakkale savaşı ve sonrası dev diz çöktürülmüştü. Bugün o devi kim ayağa kaldırdı? Atak helikopterlerini kim yaptı? Şimdi Altay tankımızı yapıyoruz, İnsansız hava uçağımızı yapıyoruz. Eskiden İsrail’e yalvartırlardı. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Bizler Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. Paralel altıgeni kurmuşlar AK Parti’ye karşı cephe alıyorlar millet bu ittifaka ders vermez mi? Gelin Çanakkale’den bir ders verelim. Burada mini bir referandum yapalım. Yeni yapılan 500 yataklı Çanakkale Devlet Hastanesi’nin ismini Fatin Rüştü Zorlu yapalım mı? İsmini verelim mi?”

“Salla geçtiğimiz boğaza köprü yapıyoruz”

“Bunların hiçbirinin aklına Çanakkale Boğazı’nda köprü yapmak gelmedi dimi? Biz gelene kadar böyle bir proje yoktu. Ama biz Çanakkale Boğazı’nı Süleyman Paşa zamanında geçenlerin torunlarıyız. Salla geçtiğimiz boğaza şimdi köprü yapıyoruz. Ecdada sahip çıkmak bu. Salla geçmiştik şimdi köprü. Ama nasıl bir köprü. Önce planımızda sadece kara yolu geçidi vardı. Arkadaşları dinledim, Çanakkale Projesi ile ilgili detaylı bilgi aldım. Ve dedik ki burada demir yolu geçişi de olacak. İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, tekrar İstanbul’un etrafında otoyol ringi olacak. Marmara otoyolu. Burada Çanakkale geçiş noktası. Aynı şekilde Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale’den geçen hızlı tren de Bursa, Balıkesir üzerinden İstanbul, Ankara hızlı trenine bağlanacak. Artık Çanakkale bütün bu Marmara geçiş hatlarının kavşak noktası olacak.”

Ak Parti Çanakkale mitingi sonrası, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Çanakkale Milletvekili adayları objektiflere poz verdi.

Öte yandan bugün Ak Parti Çanakkale mitinginde, Cumhuriyet Meydanı’nda Başbakan Davutoğlu’na doğru çevrili olan CHP seçim afişinin üstü AKP seçim afişi ile değiştirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir