Akademisyenler, Akdeniz Fokları İçin Bir Araya Geliyor

Akademisyenler, Akdeniz Fokları İçin Bir Araya Geliyor
09 Nisan 2015

Sayıları oldukça azalan ve koruma altındaki Akdeniz foku için Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) işbirliğinde “Kuzey Ege ve Marmara Denizi’nde Akdeniz Fokunun Güncel Durumu ve Tehditler” isimli çalıştay düzenlenecek.

14-15 Nisan tarihleri arasındaki çalıştay, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde üç üniversiteden de akademisyenlerin katılımlarıyla gerçekleşecek. Geçtiğimiz yüzyılın başına kadar tüm Akdeniz, Batı Afrika sahilleri ve Portekiz kıyılarına kadar geniş bir coğrafyada yaşayan ancak günümüzde sadece Türkiye, Yunanistan, Moritanya kıyıları ve Madeira Adaları’nda varlıklarını sürdüren Akdeniz fokları, çalıştayda mercek altına alınacak.

Koruma altındaki bu türün tüm dünyadaki nüfusunun 600 civarı olduğu ve bugün bu sayının önemli bir bölümünün Akdeniz dışında olduğuna yönelik veriler ışığında, Türkiye’ye büyük sorumluluklar düştüğünü belirten akademisyenler, geçtiğimiz yıl içinde yapılan çalışmalarda Karabiga’da da (Güney Marmara) tespit edilen koruma altındaki Akdeniz Foklarının bölgedeki varlığının son derece önemli olduğuna vurgu yapıyor. Çalıştayla birlikte ise, hem bu bölgedeki mevcut fokların izlenmesi hem de Kuzey Ege ve Marmara Denizi’nde muhtemel bölgelerdeki varlıklarını tespit edebilmek için yapılacak proje ve çalışmalara zemin hazırlanması hedefleniyor.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir