“Akdeniz ve Gemileri Maket Gemi Sergisi” ÇTSO Çanakkale Evi’nde Açıldı

“Akdeniz ve Gemileri Maket Gemi Sergisi” ÇTSO Çanakkale Evi’nde Açıldı
31 Aralık 2013

Çanakkale Valiliği’nin düzenlediği Piri Reis Günleri kapsamında “Fora Yelken: Akdeniz ve Gemileri Maket Gemi Sergisi” ÇTSO Çanakkale Evi’nde açıldı. Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü projesi kapsamında sanatçı Ümit Durak’ın hazırladığı 18 gemi maketi ile çizim ve panolardan oluşan serginin açılışını Çanakkale Valisi Ahmet Çınar yaptı.

ÇTSO Çanakkale Evi’ndeki sergide, sanatçı Ümit Durak’ın aslına sadık kalarak inşa ettiği M.Ö. 14. yüzyıldan günümüze kadar Akdeniz’de seyahat eden 18 gemi maketinin yanı sıra, Mikail Patrick Duggan’ın 14 karakalem gemi çizimi ile dönemi ve gemilerin tarihsel gelişimini anlatan panolar yer alıyor.

ÇTSO Çanakkale Evi’nde sergi açılışına Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Laçiner, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kd. Albay Enver Aydın, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, kamu görevlileri, akademisyenler ve davetliler katıldı. Açılışın ardından Vali Ahmet Çınar’a sergiyi gezdiren sanatçı Ümit Durak, gemi maketleri ve dönemleri hakkında bilgi verdi.

Sergide, Uluburun Batığı, Osmanlı Kadırgası, Ceneviz Fırkateyni, Venedik Kalyonu gibi tarihi gemi maketlerinin yanında çektirme, Akdeniz guleti, İnebolu yelkenlisi gibi günümüzden de örnekler yer alıyor. Fora Yelken: Akdeniz ve Gemileri Maket Gemi Sergisi, 31 Ocak 2014 tarihine kadar devam edecek.

Vali Ahmet Çınar, sergiyi gezdikten sonra, “Bu gemi maketleri ve tablolar ortak hafıza ve arşivimizin oluşması bakımından çok önemli” dedi. Serginin ardından ÇTSO Çanakkale Evi Konferans Salonu’nda Piri Reis Belgeseli izlendi. Vali Ahmet Çınar, belgesel gösteriminin ardından Çanakkale Evi Hatıra Defteri’ne sergiyle ilgili görüşlerini yazdı. Vali Çınar, “Büyük Türk denizcisi ve bilimadamı Piri Reis’in 500. Yılı etkinlikleri çerçevesinde yapılan etkinliklerin sonuncusunu konferans ve sergilerle tamamladık. Büyük değerlerimize küçük kıymet. Emeği geçenlere teşekkür ederim” diye yazdı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir