“AKP, ‘Hayır’la İlgili Ciddi Ders Alacaktır”

02 Şubat 2017

Çanakkale CHP İl Örgütü’nün sendika ziyaretinde konuşan Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, anayasa değişikliği ve referandum süreci ile ilgili olarak; “Cumhuriyeti hedef aldıklarını biliyoruz, biz zorluklarla kurulan cumhuriyetin yıkılmasını kabul edemeyiz. Ak Parti’nin hayırla ilgili ciddi bir ders alacağını düşünüyoruz. Fakat biz bu sürede çalışacağız, hayır cephesinin çoğaltmak için girilmedik kapı bırakmayacağız” dedi. CHP İl Örgütü ziyarette, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan ortak çalışmaların önemine değindi.

Çanakkale CHP İl Örgütü bugün Eğitim-İş Çanakkale Şube yönetimine ziyarette bulundu. Referandum sürecinin değerlendirildiği ziyarette; Çanakkale CHP İl Başkanı Nejat Önder, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ile Bülent Öz, CHP İl yönetimi ve Çanakkale Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş katılım gösterdi. Ziyarette ilk olarak söz alan CHP İl Başkanı Nejat Önder, başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliğinin partiler üstü bir konu olduğunu ve bu anlamda sivil toplum kuruluşlarının önemli bir yer teşkil ettiğini dile getirdi. Sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerin süreceğini belirten Önder, Çanakkale’de hayır kampanyasında CHP olarak çıtayı daha yukarı çıkarmak istediklerini söyledi.

“On gündür neden bekleniyor?”
Önder’in ardından konuşan Çanakkale CHP Milletvekili Muharrem Erkek, anayasa değişiklik tasarısının halen bekletildiğine dikkat çekerek; “10 gündür meclis başkanlığında bekleniyor, genel kurulda kabul edilen tasarı. O zaman genel kurul komisyonda bu acele niye. Bu kavgalar niye yapıldı. Biz bütün Türkiye canlı yayınlayalım, daha sağlıklı tartışalım derken sabaha kadar maddeleri, bir an önce geçirmek için büyük mücadele gösterdiler. O zaman on gündür neden bekletiyorsunuz. Bu acele niyeydi? Bu gerçekten partiler, siyaset üstü bir konudur. Muhalefet partisi olarak esas sorumluk tabi bizde, ama sivil toplum kuruluşlarımız, öğrencilerimiz,çalışanlarımız herkes bu mücadelede yer almalıdır. Çünkü bu demokrasi, cumhuriyet, eşitlik ve hukuk mücadelesidir. Herhangi bir partinin mücadelesi değildir. Bizi ayrıştıran, bizi kutuplaştıran, fakirleştiren ve bize bu adaletsizlikleri yaşatan anlayışa milletin hayır diyerek dur diyeceğine inanıyorum. Bu teklif meşru bir teklif değildir. Çünkü otoriter bir sisteme hukuksal zemin hazırlanmak isteniyor. İktidar aracı olarak anayasa kullanmak isteniyor. Otoriter bir sistem meşrulaştırmak isteniyor, o yüzden bu teklifte meşru değildir” dedi.

“Adalet Geçte Olsa Yerini Buldu”
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ise ziyarette Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş’a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak; “Bende öncelikle size geçmiş olsun diyorum. Yenide göreve döndüğünüz için. Bu konuda sizlere haksızlık olduğunu biliyoruz. Ankara’da sürekli bu konuyu konuştuk. Ahmet Mantaş’ın görevi dönmesi gerektiğini konuştuk. Hep takibi görevimizi yapmaya çalıştık. Adalet geçte olsa yerini buldu” dedi. Anayasa değişikliği sürecinde sivil toplum kuruluşlarının geride bırakıldığını ifade eden Öz; ” Gerçekten anayasalar ülkenin geleceğidir, kaderidir ve bu konuda toplumsal uzlaşma gerekir. Soruyorum, bu görüşmelerde size hükümet tarafından gelerek uzlaşma talebinde bulunuldu mu? Bu süreçte ne sendikaların, ne üniversitelerin haberi var. Adeta anayasa, toplumdan kaçırılarak meclisten geçirilmiştir. Hükümet çözüm sürecinde akil adamlar oluşturarak, tüm ülkeyi dolaşıp fikirler almıştır. Bu mesele ondan daha önemlidir. Sendika, üniversite, hukuk fakültelerin haberi olmadan bu işin yapılmasına itiraz ettik, ediyoruz da.Referandumdan biz, hayır çıkacağına inanıyoruz, Milletimizin bu sisteme hayır diyeceğine, dur diyeceğine inanıyoruz” dedi.

“Başkanlık Sistemini Süsleyerek Bize Sunuyorlar”
Ziyarette son olarak konuşan Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş, başından beri AKP iktidarının cumhuriyet değerlerini yok etmeye çalıştığını ifade etti. Eğitim-İş’in 15 Temmuz darbe sürecinden sonra büyük zorluklarla uğraştığını söyleyen Mantaş; “15 Temmuz darbe süreci sonrasında, ilimizde bunu fırsat bilip FETÖ ile ilgili olmayan insanları sanki onlara üyeymiş gibi göstererek işinden, ekmeğinden mağdur edenlere karşı savaşı vekillerimizin desteği ile kazandık. Ak parti iktidara geldiği günden beri Türkiye’nin bir karanlığa gittiğini vurguluyoruz. Başından beri hedef 2023 diyorlar. Cumhuriyeti yüzüncü yılında onu hedef alıyorlar. Bizde bu süreçte hep mağdur edildik, haklarımız alındı. Şimdi cumhuriyette daha gerimi gideceğiz. Hayır, biz bunu kabul etmiyoruz. Atatürk’ün Türk halkı ile birlikte emperyalizme attığı büyük tokattan sonra, kurulan bu aydınlanmanın geri gitmesini kabul edemeyiz. Biz AKP’nin anayasada hayırla ilgili çok ciddi bir ders alacağına inanıyoruz. Bir toplumsal kırılmanın yaşanacağını biliyoruz. Gezi direnişinde bunu gördük. Aydınlanmacı, laik, çağdaş kesimlerin süreçten nasıl rahatsızlandığını gördük. Bunlar bitmiş değil, hala Türkiye’de yaşıyorlar. Sadece izliyorlar, fırsatını buldukları anda, bıçağın kemiğe dayandığı anda tekrar kendilerini göstereceklerini, AKP’nin gerici anlayışındaki tek adam rejimine cevap vereceklerini düşünüyoruz. Biz başından beri hayır diyoruz. Cumhuriyetten daha ileri gidebilecek bir anayasayla ülkemizi, sistemi savunmak zorundayız. Cumhuriyet değerlendiren intikam almak isteyen AKP ise başkanlık sistemini süsleyerek bize bunları sunuyor” diye konuştu.

“Hayırın Eveti Yeneceğini Düşünüyorum”
Çanakkale’de hayır cephesini çoğaltmak için, Eğitim-İş’in ev ev dolaşacağını söyleyen Mantaş; “Eğitim iş olarak Türkiye’de hayırın çıkması için çok çalışacağız. Hayır cephesinin çoğaltmak için girilmedik kapı bırakmayacağız. Ev ev dolaşacağız. Okul okul dolaşacağız. Ulaşabildiğimiz her yere, hayır cephesinin genişlemesi için mücadele edeceğiz. Anayasa değiştirmek için önce topluma sorulur. Maalesef Türkiye’de 14 yıldır koalisyon olmasın, istikrar bozulmasın diye kararlar veriliyor. Ama 14 yıldır bombalar patlıyor, insanlarımız ölüyor. Aydınlar içeri atılıyor. Hiç istikrar görmüyoruz. Gezi döneminde dolar 0.5 kuruş gibi bir artış göstermişti, hemen konuyu faiz lobisine vurmuşlardı. Dolar şimdi almış başını gidiyor, ama dış kaynaklı, şu kaynaklı deniliyor. Trajikomik bir ülkede yaşıyoruz. Cumhuriyet değerlerini savunan insanlar, aydınlanmacı insanlar buna hayır diyecektir. Toplumun bunun farkına vardığını düşünüyoruz. Çok ciddi çalışacağız ve hayırın bu sefer eveti yeneceğini düşünüyorum” dedi.

“Bunun Bedeli Ödenmezse, Halk Ödeyecektir”
15 Temmuz darbe sürecinden sonra görevlerinden ihraç edilen kişilerin haksızlığa uğradığını söyleyen Mantaş; “Çanakkale’de Eğitim-iş olarak bazı mağduriyetler yaşadık. Özellikle 15 temmuzdan sonra FETÖ ile ilgisi olmayan, emekten, sınıftan yana kişilerin mağdur edildiğini gördük. Sonra çalışmalar yürütüldü ve bu kişiler görevine geri döndü. Şimdi bu haksızlığın, bir siyasal karşılığı olmalıdır ve bir bedeli olmalıdır. Çanakkale AKP İl Örgütü, eğer bu bedeli ödettirmezse, halk bu bedeli ilgili kişilere ödetecektir. Bu seçimle olacaktır. Bunu bir bedeli olmalı, bunun bedelini kim soracaksa sorsun. Halk oylamada bu bedeli ödetecektir. Bekliyoruz. Çünkü bu kişilerin koltuklarında oturduğunu ve o yerleri halen yönettiğini biliyoruz. Ayrıca korktuklarını da biliyoruz ve bizi takip ettiklerini çok iyi biliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir