Al Jazeera Türk Haber Direktörü Gürkan Zengin ÇOMÜ’deydi

03 Mart 2012

Al Jazeera Türk Haber Direktörü Gürkan Zengin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde “Bölgesel Dönüşümler ve Türk Basınının Konumu” başlıklı bir konferans verdi.

ÇOMÜ Rektörlük Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nün organizasyonu ile gerçekleşen konferansa Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kaya, üniversite yöneticileri ile çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İbrahim Kaya, ÇOMÜ olarak yaşı genç olmasına rağmen Türk medya sektörünün duayen isimlerinden bir tanesini ağırlamaktan onur duyduklarını ifade etti. ÇOMÜ’nün en genç fakültesi olan İletişim Fakültesi hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. İbrahim Kaya şunları söyledi: “İletişim Fakültesi üniversitemizin şu an itibariyle en genç fakültesi, altı bölümümüz kuruldu. Güzel Sanatlar Fakültesi’nden İletişim Fakültesi’ne devredilen Radyo Sinema Televizyon Bölümümüz de mevcut. Bu bölümümüzün hâlihazırda öğrencileri de var. İletişim Fakültesi olarak bu bölüm ekseninde ama diğer bölümlerimizin de hızlıca eksikliklerini de tamamlayarak önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren faaliyete geçireceğiz. Dolayısıyla bugün ağırladığımız konuğumuz, özellikle Radyo Sinema Televizyon Bölümü öğrencilerimiz için, ancak genel olarak da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri için son derece yol gösterici, rol model bir isimdir. Umarım bütün öğrencilerimiz kendisinin deneyimlerinden, tavsiyelerinden istifade edeceklerdir”.

Öğrenciler kendini güncel şartlara göre yetiştirmeli
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan ve birçok ulusal televizyonda gazetecilik görevini yürüten Gürkan Zengin konuşmasında Çanakkale’nin önemli bir yer olduğunu ve burada okuyan öğrencilerin öncelikle Çanakkale’de yatan 250 bin şehide, sonra onları okutan ailelerine daha sonra da kendilerine borçlu olduğunu ifade etti. Bu borçları ödemek içinde öğrencilerin kendilerini güncel şartlara göre en iyi şekilde yetiştirmek zorunda olduğunu belirten Zengin, öğrencilerin kesinlikle bir yabancı dili en iyi biçimde konuşmak zorunda olduğunun altını çizdi.

Soğuk savaş döneminin parametreleri ile artık düşünülemeyeceğini ve 2000’li yılların birçok değişimin habercisi olduğunu ifade eden Zengin, yeni gelen genç kuşağın farklı bir dünyaya doğduğunu ve bu farklı dünyanın gerekliliklerini yerine getirmek için çok çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Gürkan Zengin’in konuşmasından sonra öğrencilerin soru-cevaplarına geçildi. Soru-cevapların ardından da Gürkan Zengin’e hediye takdim edildi.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir