Alan Araştırması’nın Önemi Konulu Seminer Verildi

04 Nisan 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Türk Halkbilimi Araştırmaları Topluluğu ve Türkçe Eğitimi Bölümü’nün beraber düzenlemiş oldukları program çerçevesinde Halkbilimi Uzmanı Ömer Gözükızıl, Eğitim Fakültesinde “Alan Araştırması’nın Önemi” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Uzun yıllardır Çanakkale ilçelerinde ve köylerinde alan araştırması yapan Ömer Gözükızıl, öğrencilere alan araştırması yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Gözükızıl, saha çalışmasının amaçları, saha çalışmasında dikkat edilecek hususlar ve sözlü derlemenin önemi hakkında bilgiler verdi. Özellikle alan araştırması esnasında öğrencilere sahada karşılaşabilecekleri sorunları ve bunların çözüm yollarını analatan Gözükızıl, halkbiliminin ve halk kültürünün önemimden de bahsetti. Program çerçevesinde uzun yıllardır Çanakkale havzasında halk kültürü ile ilgili yapmış olduğu araştırmalar esnasında oluşturmuş olduğu Çanakkale halk kültürü ile ilgili fotoğrafları öğrencilerle paylaşan Ömer Gözükızıl, fotoğraflarda yakalamış olduğu halkbimi öğelerini öğrencilerle paylaştı.

Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen sunuma Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce, Prof. Dr. Aziz Kılınç ve çok sayıda öğrenci katıldı. Prof. Dr. Kemal Yüce, öğrenciler tarafından halkbilime gösterilen yoğun ilginin ülkemiz değerlerinin tespit edilmesinde ve sonraki nesillere aktarılmasında önem taşıdığını belirtti. Prof. Dr. Dr. Aziz Kılınç ise saha uzmanlarıyla öğrencilerin buluşturulmasının önemine değinerek Gözükızıl’a katılımlarından dolayı teşekkür etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir