Alberto Modiano ve ‘Holokost Simgeleri’ Fotoğraf Gösterisi Çanakkale’de

10 Nisan 2014

Pan Görsel Kültür Derneği, fotoğraf aracılığı ile insanların bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal niteliklerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Dernek, Aykan Özener ile fotoğraf gösterimi ve söyleşi günleri kapsamında 10 Nisan 2014 Perşembe günü saat 18.00’de fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano’nun toplama kamplarında çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Holokost Simgeleri’ isimli fotoğraf gösterisini Seramik Müzesi’nde Çanakkaleliler ile buluşturuyor.

Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin yönettiği Nazi Almanya’sı döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürüldükleri katliama verilen isim olan “Holokost” insanlık tarihinde derin ve acı izler bırakırken bir çok yazılı ve görsel ürüne de konu oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından ölüm kamplarında, gaz odalarında, gettolarda sistematik bir şekilde katledilen Yahudileri anmak üzere 1995 yılından bu yana her yıl Nisan ayında Polonya’da “March of theLiving / Yaşam Yürüşü” etkinliği düzenleniyor. Bir zamanlar SS subaylarının baskısı ile Auschwitz – Birkenau ölüm kampları arasında yaklaşık 4 kilometrelik yolda ölen Yahudilerin torunları, yaşlısından gencine binlerce kişi yaşam yürüyüşünü gerçekleştiriyor.

Alberto Modiano 2012 yılının Nisan ayında Şalom Gazetesi foto muhabiri ve röportörü olarak yaşam yürüyüşünü izledi. Ziyaret ettiği açık hava müzesi ve diğer müzelerde soykırıma ait izleri belgeledi. Çektiği fotoğraflarla kişisel, sanatsal yorumunu da katarak “HolocaustIcons / Soykırım simgeleri” adlı fotoğraf sergisi ve fotoğraf gösterisi hazırlamıştır.

Pan Görsel Kültür Derneği, Çanakkale’de yaşayan ve fotoğrafa, tarihe ilgi duyan herkesi Aykan Özener’in Alberto Modiano ile yapacağı söyleşiye katılmak ve ‘Holokost Simgeleri’ isimli fotoğraf gösterisini izlemek üzere Seramik Müzesi’ne davet ediyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir