“Ali Babacan Ekonomi Yönetimi İçin Önemli Bir Değer ve Güven Unsurudur”

08 Nisan 2015

Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasının sekizincisi gerçekleştirildi. Şuranın en önemli gündem maddesi olarak 81 il ve 160 ilçedeki mikro ve makro ekonomik sorunların ve çözüm önerilerinin Başbakana sunulması gösterildi. Şurada 24. Mart 2015 tarihinde Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan Çanakkale ili Odaları ve Borsaları Müşterek toplantısında Ulaşım, Turizm, Eğitim ve Sanayi ana başlıkları halinde belirlenen sorunlar ve çözüm önerileri Çanakkale’yi temsilen sözcü şeçilen Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin tarafından aktarıldı.

Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen ve Meclis Başkan Yardımcısı İzzet Arıcı’nın katılım sağladığı şura ile ilgili Ticaret Borsasından yapılan açıklamada Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen’in Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşme ve Çanakkale ekonomisi yatırımları hakkında fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladığı kaydedildi.

Başkan Kaya Üzen konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Babacan ile birkaç defa yurt dışı resmi ziyaretleri esnasında da görüşme fırsatımız olmuştu. Yaklaşık 13 yıldır Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yaparak bu alanda hem bir rekoru hem de büyük bir birikimi olan Sayın Babacan aynı zamanda yurt içi ve yurt dışındaki yatırım, finans, ekonomi, bankacılık ve ticaret çevrelerinde de çok yakından tanınan bir isim. ODTÜ’den onur derecesi ile mezun olmuş ve ABD’de yüksek lisansı olan çok iyi yetişmiş bir siyasetçi. Ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği çok önemli siyasi figürlerden biri.
Ali Babacan ismi yine ülkemiz ekonomi bürokrasisinin, teknik bürokrasinin çok yakından tanıdığı, çok yakın ve uyum içinde çalıştığı hem bir teknokrat hem de siyasetçi. Başarılı ekonomi yönetimimizin, ülkemizdeki son yıllardaki istikrarın, borç yönetiminin, yatırım politikalarının, kaynak oluşturma politikalarının ve bakanlıklar arasındaki planlama ve uyumun hepsinin altında onun imzası var.
Bizler Çanakkale iş dünyasının temsilcileri olarak Ali Beyin bu birikiminden önümüzdeki yıllarda da yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomi yönetiminde güven, istikrar, sürdürülebilir olmak, süreklilik çok önemli bir unsur. Sayın Babacan’ın kaptanlığının yaptığı ekonomi bürokrasisi bu açıdan hem çok uyumlu hem de çok başarılı oldu. Ekonomide, özel sektörde, yatırımlarda, ihracatta bir çok teknik mevzuatta onun ekibinin ve danışmanlarının çok büyük emeği var.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir