Aliağa Kent Konseyi ve Köy Muhtarları İÇDAŞ Tesislerine Konuk Oldu

22 Ekim 2012

Aliağa Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Dönem Başkanı Yakup Öztürk, beraberinde Aliağa Kent Konseyi üyeleri, İzmir Karşıyaka Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri Semiye Savran, Bülent Kocakurt, Aliağa AKP İlçe Başkanı Kazım Ulaş, Aliağa Şoför ve Otomobilciler Oda Başkanı Zeynel Yavuz, Hacıömerli, Çaltılıdere, Kalabak, Karaköy, Horozgediği, Şehit Kemal, Uzun Hasanlar, Çıtak, Samurlu Köyleri muhtar ve azalarından oluşan 32 kişilik bir heyetle 20 Ekim Cumartesi günü İÇDAŞ Bekirli Enerji ve Değirmencik Demir Çelik tesislerini ziyaret ettiler.

Tesisler girişinde İÇDAŞ Basın ve Halkla İlişkiler müdürü Suat Karataş tarafından karşılanan heyete Bekirli Enerji tesisleri tanıtılarak, enerji üretimiyle teknolojileri hakkında tesis direktörleri Osman Çelikdemir ve Ali Kemal Türker tarafından bilgi verildi. Daha önce bir özel kuruluş tarafından Almanya’da kurulu bir enerji santralini gezdiklerini belirten Kalabak Köy Muhtarı Neşet Kara: “İÇDAŞ enerji santrali Almanya’daki santralden on kat güzel ve temiz. Son teknoloji Avrupa da değil buradaymış.” derken, Konsey ve Köy muhtarları “Bizim orda baca çok, tesis te çok. Ancak hiç böyle dumansız baca yok. Demek dumansız santral bacası olabiliyormuş” diyerek tesis bacası önünde poz verdiler.

Aliağa Kent Konseyi Üyelerine Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı’yla birlikte İçdaş Çevre Müdürü Barış Bora ile İş Güvenliği Müdürü Agah Ayhan’da rehberlik etti. Bekirli Enerji tesislerini yakından inceleyen konuklar ziyaretin ardından Kemer Köyünde kazı çalışmaları İÇDAŞ sponsorluğunda yapılmakta olan Parion Antik kentini gezdi. Antik çağlarda kent konseylerinin toplandığı Odeon’da birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Aliağa kent Konseyi üyeleri, İÇDAŞ’ın sosyal sorumluluk anlayışıyla topraklarımızdaki evrensel kültür değerlerinin gün ışığına çıkarılmasına katkı vermesini çok anlamlı bulduklarını, Aliağa’da 190 kadar büyük işletme olduğunu ancak Kyme gibi antik kentlerine daha bir kazma bile vurulmadığını belirterek, Parion kazı sponsorluğunu kendi ilçe işletmelerine örnek ve talep olarak götüreceklerini söylediler.

Ziyaretlerini İÇDAŞ Değirmencik demir çelik tesisleriyle sürdüren konuklar 200 dönüm ağaçlandırılmış alanda kurulan doğal yaşam bahçesindeki tavus kuşu, hindi, tavuk, tavşan, ördek, kaz, kuzuları ilgiyle izlediler. Haddehane tesislerinde akkor çelik kütüklerinin işlenmesini inceleyen konuklara, Reverse Osmos tesislerinde denizden elde edilen tatlı su ikram edildi. Daha sonra İçdaş akışkan yataklı enerji santralinin kumanda merkezinde santral otomasyon ve işleyişi hakkında bilgi verildi. Entegre Demir çelik tesisleri ortasında yer alan Levrek Çupra havuzlarını gezen konuklar gördüklerinden çok etkilendiklerini belirttiler.

Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk “Daha önce Biga kent konseyinin konuğu olarak İÇDAŞ tesislerini görmüş ve gördüklerimi ilçem ve konseydeki dostlarımla paylaşmıştım. Burada İÇDAŞ’ın toplumsal duyarlılığı, çevre halkına kazandırdığı okuldan, spor tesislerine, camiden, kazı sponsorluğuna kadar birçok eserler ile işletmesindeki örnek çevreci uygulamalar ve çevreye verdiği değeri anlatmıştım. İnanmak mümkün değil diyerek gelip görmek istemişlerdi. Bugün gelip kendi gözleriyle gördüler. İÇDAŞ bizim için çok değerli bir örnek oldu. Şimdi Toplum/Sanayi/Çevre ilişkileri konusunda Aliağa’da kendi sanayicilerimize sunacağımız bir İÇDAŞ Modeli var. Sürdürülebilir sanayi çevre yaklaşımıyla bize ve ülkemize emsal oluşturan İÇDAŞ yetkililerine ve bizi bugün büyük bir misafirperverlikle konuk eden firma çalışanlarına; bütün arkadaşlarım ve Aliağa halkı adına teşekkür ediyorum” dedi. Konuklar ziyaret ardından tesislerden ayrıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir