Almanya Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Brunner Çanakkale’de

06 Eylül 2011

Almanya Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Hans Jörg Brunner, Türk Alman Günü işbirliği programı çerçevesinde, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı ziyaret etti.

Valiliğe yaptığı ziyarette basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Müsteşar Hans Jörg Brunner, geçmişte Almanlarla Türklerin çok sıkı ilişkilerinin olduğunu belirterek, “Çanakkale’de bu güçlü ilişkilerin ve dostluğun ticari alanda da devam etmesini arzu ediyoruz. Çanakkale’ye de bölgedeki ortak çalışma imkanlarını araştırmak amacıyla geldim. Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından bize yönelik çok detaylı bir program hazırlandı. Bu program doğrultusunda faydalı olabilecek yetkililerle görüştük. Ümit ediyoruz planladığımız gibi Türk Alman Günü işbirliğini yapabileceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Almanya arasındaki ticari işbirliğinin önemine de dikkat çeken Müsteşar Hans Jörg Brunner, “Bizim amacımız bölgedeki firmalarla Alman firmaların iş birliği yapması ve bunların teşvikini sağlamak. Aynı zamanda Alman firmalarına bölgede kendilerini tanıtma imkanı sunmak istiyoruz. Belki böylece Alman firmaları ile Türk firmaları ortaklaşa Almanya’da bir yatırım girişiminde bulunabilirler” dedi.

Vali Güngör Azim Tuna da Çanakkale’nin bundan sonra ekonomik anlamda hak ettiği yeri bulacağına inandığını belirterek, “Maalesef Çanakkale bu zamana kadar bakir kalmış, potansiyeli çok fazla yeterince değerlendirilememiş bir yer haline gelmiş. Çanakkale artık yükselen bir yıldız ve marka kent olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor. Burada yatırım fırsatlarını, işbirliği imkanlarını birlikte aramamız gerekiyor. Burada Alman tarafı da, Türk tarafı da kazançlı çıkabilir” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Valisi Tuna, Müsteşar Hans Jörg Brunner’e günün anısına Çanakkale Savaşları’nı anlatan bir kitap hediye etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir