Altın Portakal Film Festivali’nden Çekilen Filmler Çanakkale’de Gösterildi

15 Aralık 2014

Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü düzenlediği kültürel etkinlikler kapsamında, 51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nden, uygulanan sansür nedeniyle çekilen belgesel filmleri Çanakkaleli sinemaseverler ile buluşturdu.

“Sansür Oradaysa Biz Buradayız” sloganı ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi ortaklığı ile düzenlenen etkinlik 12-13-14 Aralık 2014 tarihlerinde Mahal Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye yakın tarihinde önemli bir yer tutan Gezi Parkı olaylarında gençlerin, bakış, görüş, inanış, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin tek vücut halinde gösterdikleri direnişi, bu direnişte ailelerinden gördükleri desteği, hiçbir güvencesi olmaya ev işçilerini, ODTÜ tarafından ağaçlandırılarak muhteşem bir doğa harikasına dönüştürülen Eymir Gölü’nü, Yeşilçam’ın geçtiği evreleri, yaşadığı küçük köyden tüm dünyaya açılan Usta Yönetmen Ahmet Uluçay’ı, kimsesizler mezarlığında yakınlarının kemiklerini arayan acılı aileleri anlatan filmler ülkemiz gerçeklerini gözler önüne serdi.

Üç gün süren program kapsamında “Eymir Neden Paylaşılamadı”, “Külkedisi Değiliz”, “Diyar”, “Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda”, Kêl O İklimde Kalırdı Acılar”, “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”, “Motör” ve “Tepecik Hayal Okulu” isimli belgesel filmler izleyici ile buluşarak söylemek istediği sözleri dile getirdi.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir