Altın Yıllar Yaşam Merkezi İçin Düğmeye Basıldı

20 Mart 2014

Çanakkale Belediyesi tarafından projelendirilen ve 65 yaş üzeri kentlilerin faydalanabileceği Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin temeli düzenlenen tören ile birlikte atıldı.

Çanakkale Belediyesi’nin sosyal projeleri arasında yer alan Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin temel atma töreni 19 Mart Çarşamba günü gerçekleştirildi. Belediye Spor Tesisleri’nin arka alanında bulunan Merkezin temel atma törenine ise Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz başta olmak üzere Altın Yıllar Yaşam Merkezi kullanıcıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Başkan Gökhan, Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin katılımcı bir anlayışla şekillendiğini belirterek, farklı bilim dallarından uzmanlarla görüşülerek projenin şekillendirildiğini aktardı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan sağlanan proje desteği ile birlikte Altın Yıllar Yaşam Merkezi’ndeki faaliyetlerin bir süredir devam ettiğine vurgu yapan Başkan Gökhan, buradaki katılımcıların kültürel, sosyal ve sportif pek çok etkinlikten yararlanma fırsatı bulduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra yaşlı bakımları açısından kurslar düzenlendiğini, meslek edindirme programlarının gerçekleştiğini aktaran Başkan Gökhan, 65 yaş ve üzeri 1001 kişi ile birebir yapılan görüşmeler sonucunda da Yaşlı Atlası’nın oluşturulduğunu sözlerine ekledi. Yaşlılığın engellenemediğini ancak kaliteli yaşanmasının sağlanabileceğini belirten Gökhan, “Bizim de hedefimiz bu. Araştırmalarımızla kıdemli hemşehrilerimiz ve ailelerinin kaliteli yaşam sürmesi için ihtiyaçları tespit ettik. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Gökhan, Altın Yıllar Yaşam Merkezi ile birlikte yaşlıların evlerinden alınıp yine evlerine bırakılacağını, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler ile birlikte sosyalleşebileceklerini, ayrıca projenin ilerleyen süreçlerinde kısa süreli yatılı konaklama hizmeti de verilebileceğini sözlerine ekledi. Başkan Gökhan konuşmasının sonunda müteahhit firma yetkililerine de teşekkürlerini iletti.

Başkan Gökhan’ın dışında, Altın Yıllar Yaşam Merkezi kullanıcıları Recep Pulat ve Fatma Selçuk da birer konuşma yaparak, merkezden çok memnun olduklarını dile getirdi. Recep Pulat ve Fatma Selçuk, merkezin faaliyetlerinde ve inşaasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Ülgür Gökhan olmak üzere Çanakkale Belediyesi personeline teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından ise merkezin en kıdemli katılımcısı Calibe Şükran Özek ile birlikte temsili olarak butona basılarak merkezin inşaat faaliyetleri başlatılmış oldu. Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin Kasım ayında tamamlanması planlanıyor.

ALTIN YILLAR YAŞAM MERKEZİ HAKKINDA

Çanakkale Belediyesi’nden Altın Yıllar Yaşam Merkezi hakkında yapılan bilgilendirme şöyle:
Altın Yıllar Yaşam Merkezi, Çanakkale Merkezde ikamet eden ve çeşitli nedenlerle (fiziksel güçten düşme, hastalık, emeklilik vb ihtiyari veya gayri ihtiyari) toplumsal fonksiyonlardan ayrılmış, sosyal ve kültürel etkileşimlerden mahrum, toplumdan kısmen veya tamamen uzaklaşan 65 yaş üstü kentlilerin yaşam kalitelerini ve iyilik hallerini arttırmaya yönelik, tıbbi, sosyalleşme, kültür, sanat, eğitim ve eğlence faaliyetlerinin güvenli, denetimli bir ortamda düzenlenmesi, evinde yaşlı bakımı ile ilgilenen ailelerin bilgi ve becerilerinin arttırılması, rehabilitasyon (iyileştirme) ve destek faaliyetlerinden faydalanmasının sağlanması amacıyla planlanmış Gündüz Bakım Merkezi niteliğindedir.
İlimiz Merkez Barbaros Mahallesi tapunun 30L-1B Pafta,587 ada, 28 parseline kayıtlı taşınmaz Belediyemizce Türk Telekom Şirketinden satın alınmış, bu alan üzerine Belediyemiz Teknik elemanlarınca Altın Yıllar Yaşam Merkezi projelendirilmiştir. 7162, 27 m2 parsel alanı üzerine inşa edilen binanın zemin kat inşaat alanı 1092m2dir. Toplam inşaat alanı 2185m2 olan yapının kütlesel olarak yerleşimi parselin kuzey bölümünde ve kuzey rüzgarlarına duvar olacak pozisyonda L formundadır.

ALTIN YILLAR YAŞAM MERKEZİ’NDE NELER OLACAK?
2 katlı yapının zemin katında geniş bir giriş holü, bilgisayar odası, beyin sporları odası, müzik ve resim odaları, sağlık kontrol odası, idari bölüm, yemekhane ve gösteri salonu, birinci katında ise; dinlenme odaları, kafeterya, oyun odaları ile teras bulunmaktadır. Binanın dış cephesinde özellikle saçak ve pencere kenarlarında taş kaplama ve ahşap görünümlü kompozit panel kaplama kullanılmış ve binanın çevre ile uyumlu daha doğal görünüme sahip olması sağlanmıştır.

Altın Yıllar Yaşam Merkezinin ihalesi 18.12.2013 tarihinde yapılmış ve ihale sonucunda söz konusu yapım işini; 1.794.000 TL bedel ile Osman Nuri Duran almıştır. 07.01.2014 tarihinde sözleşmesi imzalanan yapının 09.01.2014 tarihinde yapılan yer teslimi ile inşaatına başlanmıştır. İşin süresi 300 takvim günü olup, Kasım 2014’te inşaatın tamamlanması planlanmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir