“Altın Yıllar Yaşam Merkezi” Projesi Protokolü İmzalandı

25 Mayıs 2013

“Altın Yıllar Yaşam Merkezi Projesi”, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından açılan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı 2013 Teklif Çağrısı kapsamında sunulan değerlendirme sürecinden başarı ile geçerek Ajanstan destek almaya hak kazandı. Projeye ilişkin protokol taraflarca Çanakkale Belediyesi Başkanlık Makamında imza altına alındı.

Çanakkale Belediyesi tarafından sunulan ve Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ortaklığında başvurulan “Altın Yıllar Yaşam Merkezi Projesi” protokolü Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Başkan Gökhan; “Altın Yıllar Yaşam Merkezi son altı ay içerisinde ortaya koyduğumuz bir proje. Belediyespor Yüzme Havuzu’nun arkasında, Türk Telekom’a ait 7.000 m2‘lik arsayı satın alarak o alanda bir yaşlı yaşam merkezi kurmayı planladık. Bu konuda uzman kişilerle projemizi hazırlayarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduk. Yapılan değerlendirmeler sonucu projemiz desteklenmeye hak kazandı. Toplam bütçesi 151.628 TL olan projenin GMKA katkısı 133.144 TL olarak gerçekleşti. Yani projenin %88.81’ini ajansımız karşılıksız hibe olarak sağlıyor. Bu proje ile yaşlılarımızı aktif hale getirip, sosyalleşmelerini sağlayarak, onların daha konforlu bir yaşlılık geçirmelerini sağlamış olacağız. Binamız bitene kadar yüzme havuzunun arkasındaki Amatör Spor Evi’nde etkinliklere ve eğitimlere başlayacağız. Bu çalışmalar asıl merkez için de bir rol model olacak. Ben bu projeye katkı veren 18 Mart Üniversitemizin değerli öğretim üyelerine, Halk Eğitim Merkezimize, İşkur’a, Kent Gönüllülerimize ve sonuç itibariyle projemizi değerlendirip katkı sunan GMKA’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan ise “Çıktığımız 3 teklif çağrımızda da projeleri kabul edilen Çanakkale Belediyesinde protokol imzalamak artık bir klasik haline geldi. Tabiî ki bu öncelikle takdire şayan, tebrik edilmesi gereken bir durum. Şunu ifade etmek istiyorum ki bu başarıyı elde etmenin yolları Çanakkale Belediyesi’nde çok açık bir şekilde görülüyor. Öncelikle iyi ekip oluşturarak pek çok kurum ve kuruluşun katkısı alınıyor. Çanakkale Belediyesi diğer belediyeler için güzel bir örnek. Kendilerini tebrik ediyor, 4. çağrıda buluşmak üzere diyorum” dedi.

Tören protokolün imzalanmasının ardından sona erdi.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan projeye ilişkin bilgiler şöyle;

Projede sosyo-ekonomik kısıtlar nedeni ile evinden çıkmayan / çıkamayan, sağlıklı veya kısıtlı fonksiyonel kapasiteleri olan 65 yaş üstü kıdemli hemşerilerimiz, evinde yaşlı bakımı ile ilgilenen aileler ve yaşlı bakımı alanında meslek edinmek isteyen işsizler hedef kitle olarak seçilmiştir.
Projenin hayata geçmesi ile sadece kentimiz değil aynı zamanda bölgemiz de örnek bir merkeze sahip olacaktır. Kente ait kaynakları değerlendirme noktasında emin adımlarla ilerleyen belediyemiz Su Sporları Merkezi ve Amatör Spor Evi’nin arka kısmında bulunan alanı taşınmazlarına katmış ve Altın Yıllar Yaşam Merkezi olarak tahsisini gerçekleştirilmiştir. 2013 yılı yatırım programında yer alan merkezin mimari ve uygulama projeleri tamamlanmış, yapım aşamasına gelinmiştir. 6 ay uygulama süreci olan proje Amatör Spor Evi Eğitim ve faaliyet salonlarında yürütülecektir.
Proje kapsamında kıdemli hemşerilerimiz sosyalleşme, kültür, sanat, eğitim ve eğlence faaliyetlerinin gerçekleştirileceği kalıcı merkeze sahip olacaktır. Ayrıca yine aynı merkezde ailelere yönelik bilgilenme ve rehabilitasyon faaliyetleri yürütülecektir. İŞKUR ve Halk Eğitiminde katkıları ile düzenlenecek meslek edindirme eğitimleri ile yaklaşık 25 genç işsizin mesleki bilgileri geliştirilecek ve belgelendirilecektir.
Projenin en önemli çıktılarından bir diğeri de proje süresince pilot alanlarda başlatılacak ve sonrasında belediyemiz tarafından sürdürülecek, dinamik, yönetim bilgi sistemlerine veri oluşturacak ve bilgi oluşmasını sağlayacak Yaşlı Atlası çalışmasıdır. Bu çalışma ile adres bilgileri bulunan 65 yaş üstü kıdemli kentlilerimiz evlerinde ziyaret edilerek görüşmeler yapılacak ve sonuçlar geleceğe yönelik stratejilerin belirlendiği çalıştayda değerlendirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir