Alüminyum Tekneyle Kanada’dan Çanakkale’ye

23 Ocak 2015

Dünyanın etrafını teknesiyle dolaşan 3’ncü Türk denizcisi olan Erkan Gürsoy (67), 6 Haziran 2014’te kendi yaptığı ‘Altan Girl’ adlı 8 metrelik alüminyum teknesiyle Kanada’dan çıktığı yolculuğu Çanakkale’de tamamladı.

Kanada’dan Türkiye’ye gelmek için dünya denizcilik rotaları arasında “zorlu rota” olarak bilinen yolculuğa teknesiyle tek başına çıkan Erkan Gürsoy (67), rotasını tamamlayarak İÇDAŞ’ın misafiri olarak Çanakkale’de karaya ayak bastı. Türk amatör denizcilik tarihimizde önemli bir yolculuğa imza atan amatör denizcimiz Erkan Gürsoy, kendi yaptığı 9 metre uzunluğundaki alimünyum teknesi “Altan Girl” ile Çanakkale Marina’ya demir attı. Törenle karşılanan denizcimiz duygu dolu anlar yaşadı.

Çanakkale Biga’da çelik, enerji ve tersane sektöründe faaliyet gösteren İÇDAŞ’ın misafiri olarak yolculuğunun sonunda Çanakkale’de Türkiye topraklarına adım atan Erkan Gürsoy çiçeklerle karşılandı. Çanakkale Boğazı girişinde İÇDAŞ Yelken Kulübü sporcuları yelkenlileri ile Erkan Gürsoy’a limana kadar eşlik ettiler.

6 Haziran 2014 de Kanada’nın Pasifik Okyanusu kıyılarından yola çıktı çıktığı denizcilik dünyasında zorlu bir rotayı Çanakkale’de tamamladığında Erkan Gürsoy, önemli bir ünvanı da elde etti. Dünya denizcilerinin “zor geçit” olarak tanımladıkları Kuzey Batı Geçiti’ni tek başına geçen en yaşlı denizci ünvanı Erkan Gürsoy’un oldu.

Daha önce dünyayı yine kendi yaptığı teknesiyle dolaşan üçüncü Türk denizcisi olan Erkan Gürsoy’un zorlu rotasını tamamladığında Çanakkale’de karşılayanlar arasında iki önemli isim vardı. Dünyayı teknesiyle ilk kez dolaşan Türk denizcisi Sadun Boro, ikinci olarak dolaşan Haluk Karamanoğlu da Erkan Gürsoy’u karşılayarak kucaklaştılar.

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı nedeniyle İÇDAŞ’ın daveti üzerine Çanakkale’de Türkiye topraklarına ayak basarak rotasını tamamlayan Erkan Gürsoy, teknesini Çanakkale Marina’ya bağladı.

Karşılama töreninde Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ve Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Sürücü yer aldı. Hoşgeldiniz merasimi ardından, Erkan Gürsoy valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Erkan Gürsoy “Zorlu bir yolculuktan sonra Türk amatör denizciliğinin bayrağını dalgalandırarak şehitler diyarında toprağa ayak basmaktan mutluyum. İÇDAŞ’ın genç yelkencileri Çanakkale Boğazı’nda beni karşıladıklarında gözlerim yaşardı. Onların misafiri olmak bir denizci olarak bana ayrıca gurur verdi. Bu gençlerin dünya denizlerine açılarak bayrağımızı dalgalandırmalarını dilerim. Deniz sporlarına, denizciliğimize, gençlerimize böylesine güzel destekte bulunduğu için İÇDAŞ’a da kendi adıma teşekkür ederim” dedi.

Zorlu yolculuk
Erkan Gürsoy, zor yolculuğunda Kuzey Buz Denizi’nde sıkıştığı buzulların arasından ABD sahil güvenlik gemisi tarafından kurtarıldığını anlatarak “Kuzeybatı Geçidi’ni ve Kutup Dairesi’ni tek başına geçen dünyanın en yaşlı insanı oldum. 6 Haziran’da Kanada’dan yola çıktım. Alaska açıklarında Kuzey Buz Denizi’nde mahsur kaldım. 4 Temmuz günü, Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde geçişine engel olmayacağını düşündüğüm buzul kütlelerinin arasına sıkıştım. Soğuk su akıntısıyla birlikte sürüklendim. Northwest Passage adlı Kuzeybatı Geçidi’ni geçtim. Böylece Kuzeybatı Geçidi’ni tek başına geçen en yaşlı insan unvanını elde ettim. Bundan dolayı mutluyum” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir