Amerikan 6. Filonun Bayrak Gemisi “Uss Mount Whitney” Çanakkale Boğazı’ndan Geçti

03 Eylül 2008

Gürcistan’a insani yardım götüren Amerikan Donanmasına ait 6. Filonun bayrak gemisi “USS Mount Whitney” Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne açıldı.

Sabah saatlerinde Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazına giren 189 metre boyundaki 18 bin 400 grostonluk “USS Mount Whitney” isimli ABD donanmasına ait 6. filonun ana gemisine boğaz girişinden itibaren güvenlik açısından bir Türk Sahil Güvenlik botu refakat etti. Saat 09.30 sıralarında Çanakkale önlerinden geçen gemiyi sahilde bulunan vatandaşlar da meraklı özlerle seyretti. 8 Ocak 1969 yılında yapılan ve 8 Ocak 1970 yılında da denize indirilen 189 metre boyundaki ABD’nin 6. filosuna ait savaş gemisinin 18 bin 400 groston ağırlığında olduğu öğrenilirken, gemide personelle birlikte 930 kişilim mürettebatın bulunduğu ifade edildi. Dünya üzerindeki herhangi bir nokta ile HF, UHF, VHF, SHF ve EHP dalga tiplerinde şifreli bilgi alışverişi yapabilecek donanıma da sahip olan geminin 1994 yılında ABD’nin Haiti’ye gerçekleştirdiği askeri müdahaleyle 2002 yılı Kasım ayında Irak Savaşı’nda görev yapmak üzere Basra Körfezi’nde bulunduğu belirtildi.

Üzerinde süper RBOC metal çöp roketleri, 2 adet 25 milimetrelik Bushmaster top, 4 adet 50 kalibrelik makineli tüfek ve 2 adet Phalanx yakın hava savunma sisteminin de bulunduğu savaş gemisinde ayrıca hava ünitesi olarak da CH-60 Knighthawk sistemi bulunuyor. Çanakkale Boğazı’ndan geçişi sırasında üzerinde bir askeri helikopterin de bulunduğu geminin Gürcistan’a askeri yardım götürdüğü öğrenildi. Askeri savaş gemisinin saat 18.30 sıralarında İstanbul Boğazı’ndan geçmesi bekleniyor.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir