Amerikan 6. Filonun Bayrak Gemisi “USS Mount Whitney” Gürcistan’dan Geri Döndü

Amerikan 6. Filonun Bayrak Gemisi “USS Mount Whitney” Gürcistan’dan Geri Döndü
12 Eylül 2008

Gürcistan’a 9 gün önce insani yardım götüren Amerikan Donanmasına ait 6. Filonun bayrak gemisi “USS Mount Whitney” gerekli çalışmanın ardından geri dönerek Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Ege Denizi’ne doğru açıldı.

Akşam saatlerinde Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giren 189 metre boyundaki 18 bin 400 grostonluk “USS Mount Whitney” isimli ABD donanmasına ait 6 Filonun ana gemisine boğaz girişinden itibaren güvenlik açısından bir Türk Sahil Güvenlik botu refakat etti. Saat 17.30 sıralarında Çanakkale önlerinden geçen gemiyi sahilde bulunan vatandaşlar da meraklı özlerle seyretti. 8 Ocak 1969 yılında yapılan ve 8 Ocak 1970 yılında da denize indirilen 189 metre boyundaki ABD’nin 6. Filosuna ait savaş gemisinin 18 bin 400 groston ağırlığında olduğu öğrenilirken, gemide personelle birlikte 930 kişilim mürettebatın bulunduğu ifade edildi.

Dünya üzerindeki herhangi bir nokta ile HF, UHF, VHF, SHF ve EHP dalga tiplerinde şifreli bilgi alışverişi yapabilecek donanıma da sahip olan geminin 1994 yılında ABD’nin Haiti’ye gerçekleştirdiği askeri müdahaleyle 2002 yılı Kasım ayında Irak Savaşı’nda görev yapmak üzere Basra Körfezi’nde bulunduğu belirtildi. Üzerinde süper RBOC metal çöp roketleri, 2 adet 25 milimetrelik Bushmaster top, 4 adet 50 kalibrelik makineli tüfek ve 2 adet Phalanx yakın hava savunma sisteminin de bulunduğu savaş gemisinde ayrıca hava ünitesi olarak da CH-60 Knighthawk sistemi bulunuyor. Çanakkale Boğazı’ndan geçişi sırasında üzerinde bir askeri helikopterin de bulunduğu geminin Gürcistan’a askeri yardım götürmesinin ardından geri döndüğü öğrenildi. Gemi saat 18.00 sıralarında Çanakkale Boğazı’ndan çıkarak Ege Denizi’ne doğru açıldı.

Gürcistan’a insani yardım götüren “MCFULL 74″ ve DALLAS” isimli savaş gemileri de önceki gün gerekli çalışmanın ardından geri dönerek Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Ege Denizi’ne doğru açılmışlardı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir