Anafarta dergisinin lansmanı yapıldı

03 Aralık 2018

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından 3 ayda bir çıkarılacak Anafarta dergisinin lansmanı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Çanakkale Evi’nde gerçekleştirildi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşları Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Murat Karataş, Çanakkale Savaşları Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kişioğlu ile akademisyenler ve vatandaşların da katıldığı açılışta söz alan Alan Başkanı Kaşdemir, yayın hayatına başlayan derginin bu alanda büyük bir boşluğu dolduracağına inandığı belirterek şunları söyledi: “Anafarta dergisinin bu alanda çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Dergi, Çanakkale Savaşlarını öğrenmenin yanı sıra Çanakkale’nin tanıtımına katkı sunacak. Böyle bir derginin yetkin kişiler tarafından çıkarılacak olması, şehrin gündeminin buradan belirleneceği anlamına da geliyor. Burada bir makale, bir yazı yayınlamak prestij olacaktır. Biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu işin tam kalbindeyiz. Çanakkale ruhunu daha çok yaşatmak adına ve daha çok kitlelere ulaştırmak adına Anafarta dergisi oldukça önemli bir rol oynayacak.”
Rektör Acer konuşmasında bir hayalini de dile getirerek “Üniversite olarak bir hayalimiz daha var. Çanakkale Valiliği ve Alan Başkanlığı ile işbirliği içinde güçlü bir Çanakkale Savaşları Kütüphanesi kurmamız lazım. Elimizde yeterince materyal var, bunu daha geliştirerek bir işbirliği yapmamız lazım. Bu kütüphane Türkiye’de Çanakkale Savaşlarını ve Osmanlı tarihini araştırabilecek bir noktada olacaktır. Bu dergi de bunun bir başlangıcı olsun diyorum” dedi. Vali Yardımcısı Turan Yılmaz da Anafarta dergisinin genç neslimize tarih bilincinin, milli şuurun aşılanması adına önemli bir vazife göreceğine inandığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından kurdela kesilmesiyle devam eden etkinlikte dergide yer alan makalelerden oluşan sergi gezildi. Çanakkale Savaşlarına dair muharebe alanlarından, askeri ve sivil biyografik yazılar, savaş belgeleri, kent tarihi ve harp tarihi ile ilgili yazıları içerecek Anafarta dergisinin Kasım – Şubat – Mayıs ve Ağustos aylarında yayınlanacağı ve her sayının Türkçe ve İngilizce olarak basılacağı bildirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir