Anafartalar Zaferi’nin 103. Yıldönümü Kutlandı…

10 Ağustos 2018

Çanakkale Savaşlarında Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk öncülüğündeki Türk askerlerinin 10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da kazandığı önemli zaferin 103. Yıldönümü Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Anafartalar Zaferi’nin 103. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında ilk olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar Grup Komutanlığı sırasında 19’uncu Tümen Karargâhı olarak kullandığı Bigalı köyündeki Atatürk Evi Müzesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Çanakkale Milletvekilleri Avukat Muharrem Erkek ile Özgür Ceylan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Julide İskenderoğlu, Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanvekili İbrahim Can Ergun, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Avustralya’nın Asker Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir açılış konuşması gerçekleştirdi. Açılış konuşması sonrasında protokolün kurdele kesimi ile Atatürk Evi Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Atatürk Evi Müzesi açılışının ardından kutlama programı Conkbayırı’nda düzenlenen resmi kutlama töreni ile devam etti. Atatürk Anıtına sunulan çelenklerin ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam ederken, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar ile resmi kutlama programı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir