Anafartalar Zaferi’nin 98’nci Yıldönümü Kutlandı

11 Ağustos 2013

Anafartalar Zaferi’nin 98’nci yıldönümü Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Conkbayırı’nda coşkuyla kutlandı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Conkbayırı’nda düzenlenen törene, Çanakkale Vali Vekili Cemal Yıldızer, 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Avustralya Müsteşarı Matt Mckeon, Avustralya Savunma Bakanlığı Ataşesi Albay James Buruns, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Çanakkale Valiliği adına Vali Vekili Cemal Yıldızer, Türk Silahlı Kuvvetleri adına 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler ve Avustralya Müsteşarı Matt Mckeon Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Şehitler anısına saygı atışı ve saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi.

Anafartalar Zaferi kutlama töreni, 2’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı 18’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli askerlerin Anafartalar Muharebeleri’ni canlandırmasıyla devam etti. Canlandırmada, Conkbayırı’nda top atışları sırasında Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal’in göğüs cebindeki saate bir şarapnel parçasının isabet etmesine ve yaralı bir Anzak askerinin savaşa ara veren Türk askeri tarafından kucaklanıp siperine götürülmesine yer verildi.

Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı Bandosunun konser verdiği törende, Çanakkale Vali Vekili Cemal Yıldızer ile 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Anafartalar Zaferi Anı Defterini imzaladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir