Anzak Koyu’nda Tarihi Buluşma

Anzak Koyu’nda Tarihi Buluşma
25 Nisan 2009

Binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı turist, 94 yıl önce yapılan Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden atalarını, çıkarmanın yapıldığı Anzak Koyu’nda düzenlenen törenlerle andı.

Ekonomik kriz ve Avustralya’da yaşanan yangınlar sebebiyle katılımın geçtiğimiz yıllara göre az olduğu törenlere bu yıl 6 bine yakın Avustralyalı ve Yeni Zelandalı turist katıldı.

Gece saatlerinden itibaren Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Anzak Koyu’na akın eden 6 bine yakın Avustralya ve Yeni Zelandalı turist ile bu ülkelerin üst düzey yetkililerinin katıldığı tören, şafak sökmesiyle birlikle başladı. Soğuk havaya rağmen erken saatlerden itibaren Anzak koyuna akın eden Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler, battaniye ve uyku tulumlarına sarılarak çimlerin üzerinde uyuyarak törenin başlamasını bekledi. Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile Yeni Zelanda Ordu Bandosu’nun sunduğu müzik dinletisinin ardından katılımcılar saat 05.30’da şafak ayinine katıldı. Törende, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen askerler, Anzak çıkarması sırasında ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Türkiye, Yeni Zelanda ve İngiltere milli marşları eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Avustralya Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral David Hurley, 94 yıl önce yaşanan savaşın önemine değinerek, “94 yıl önce şafak sökerken bu kıyıların görüntüsü tam bir karmaşa ve kaos hakimdi. Yine burası büyük yiğitliklere, benzeri görülmemiş kahramanlıklara sahne oldu. O gün yaşanan savaştan sağ çıkanların günlüklerinde ve mektuplarında yansıttıklarının haricinde, kıyıya çıkarken askerlerin aklından tam olarak neler geçtiğini bilmiyoruz. Ama onlar Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’nin tarihlerinde can alıcı bir yeri olan o anın parçası oldular. Birinci Dünya Savaşı’nda ülke dışında hizmet veren son Anzak da artık aramızdan ayrıldı. Ama onların kahramanlıkları ulusal benliğimize her zaman yerini muhafaza edecektir. Onlar burada Gelibolu Yarımadası’nın engebeli toprağında, cesaretleri, arkadaşlıkları, karşılaştıkları güçlükleri alttan almaları ve fedakarlıkları ile bizlere ebedi bir miras bıraktılar. Topraklarını savunan yiğit Türklere yenildiler. Ama Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler kendilerini ispatladılar ve genç ulusların belirleyici özelliklerini akıllarına kazıdılar” dedi.

Ardından birer konuşma yapan Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand ve Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith 94 yıl önce yaşanan savaşın önemine değindiler. Konuşmaları dikkatle dinleyen Anzaklar, daha sonra ülkelerinden özel olarak gelen rahip tarafından savaş sırasında ölenler için okunan duaya eşlik etti. Türkiye, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Hindistan üst düzey yetkililerinin Anzak Anıtı’na çelenk koymaları ile tören sona erdi.

Anzak Koyu’nda düzenlenen törene Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand, Avustralya Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral David Hurley, Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Peter Doyle, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Judith Collins, Çanakkale Vali Yardımcısı Ali Partal ve diğer temsilcileri katıldı. Törene katılanlar daha sonra Avustralya ve Yeni Zelanda anıtında yapılacak törene katılmak üzere bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir