Anzak Törenleri Sona Erdi

25 Nisan 2012

Anzak Törenlerinin 97. yıl dönümü etkinlikleri, Avustralya Anıtı’nın ardından Yeni Zelanda Anıtı’nda yapılan törenle sona erdi.

Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda düzenlenen tören, Yeni Zelanda Bandosu’nun konseri ile başladı. Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy’ın konuşmasından sonra, çelenk koyma töreni yapılarak barış duaları ile anma kasidesi okundu. Tören, ulusal marşların çalınması ile sona erdi.

Yeni Zelanda Anıtı’nda gerçekleştirilen programla Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Törenleri sona erdi. Törene; Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, büyükelçiler ile çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Öte yandan, Anzak Koyu’ndaki Şafak Ayini ile Avustralya ve Yeni Zelanda Anıtlarında düzenlenen törenlere katılan binlerce Avustralya ve Yeni Zelandalı turist, daha sonra savaşın yaşandığı bölgeyi gezdi. Anzakların Antalya ve Kuşadası’nı gezdikten sonra ülkelerine geri dönecekleri öğrenildi.

AVUSTRALYA BAŞBAKANI ÇANAKKALE’DEN AYRILDI
Anzak Törenlerine katılmak üzere dün özel uçakla gelen Avustralya Başbakanı Julia Gillard, törenlerin ardından Çanakkale’den ayrıldı.

Singapur’daki resmi programının ardından özel uçakla dün Çanakkale’ye gelen Avustralya Başbakanı Julia Gillard ve eşi Tim Mathieson, sabah Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Anzak Koyu’nda düzenlenen Şafak Ayini’ne katıldı. Ardından Avustralya ve yeni Zelanda Anıtlarındaki törenlere iştirak eden Başbakan Julia Gillard, etkinliğin sona ermesinden sonra ülkesine dönmek üzere özel uçakla Çanakkale Havaalanı’ndan törenle ayrıldı. Uğurlama törenine Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ile birlikte üst düzey yetkililer katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir