Apollon Smintheus Tapınağı’nda Ayvacık Depreminin İzleri…

21 Nisan 2017

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde yaşanan depremler, Apollon Smintheus Tapınağı’nda hasara yol açtı. Bir sütununun devrildiği alanda restore çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 2017 Şubat ayından itibaren yaşanan depremler, Apollon Smintheus Tapınağı’nda bulunan tarihi bir sütunun devrilmesine neden oldu. Yine Tapınak içerisinde bulunan harabelerde yıkıntılar meydana geldi. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, tapınaktaki çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, “Ayvacık depremleri sırasında maalesef burada da bazı hasarlar oluştu. Bir tarihi sütun devrildi, alandaki harabe duvarda yıkıntı oluştu. Buraları acil bir şekilde korumaya aldık. Ve bölgedeki restorasyon çalışmalarına hız verdik” dedi.

1
“Turizmin Zor Zamanlarında Kamulaştırma Rekoru Kırıldı”

Öte yandan Ayvacık Behramkale Assos, Biga Kemer Parion, Ezine Dalyan Alexandria Troas ve Gökçeada Uğurlu kazılarında kamulaştırma için dev bir bütçenin ayrıldığını söyleyen Dokuz, “Sadece Apollon Tapınağı için 1 milyon tutarında kamulaştırma yapıldı. Burada özel mülkiyet olduğu için alanda kamulaştırma gerekiyor. Diğer kazılarda ise 1 milyon 800 bin tutarında kamulaştırma bedeli ödendi. Açıkçası turizmin daraldığı ve zor zamanlar geçirdiği bugünlerde, bu yatırımlar Çanakkale’nin atıldığı çok büyük başarılardan biridir” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir