Arı Maya “Polen Ünlü” Bir İnsandı…

22 Temmuz 2015

Ailesiyle birlikte çocukluk ve lise yıllarını Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yaşayan Polen Ünlü, 2012 yılında 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde vicdani reddini açıklamıştı. Arkadaşları tarafından “Arı maya”,”İyi ve güzel insan” olarak adlandırılan Polen Ünlü, Suruç’ta yaşanan bombalı saldırı ardından tanınmayacak halde ailesine gönderildi. Ailesine DNA testi yaptırılan genç kızın cenazesi, bugün yanlışlıkla İstanbul’a sonrada memleketi Antep’e gönderildi. 2012 yılında 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde vicdani reddini açıklayan Polen Ünlü o zaman şu sözleri dile getirmişti:

“20 Yaşında bir Türk genciyim. Sosyalist bir kadınım. Antimilitarist değilim. İşçi sınıfı ve ezilenlerin haklı mücadelesini tüm yüreğimle desteklemekteyim. Kardeşimin ve sevdiklerimin kirli savaşın bir parçası olmasını reddediyorum. Bu savaş sadece erkekleri değil, kadınları da katletmektedir. Bu sebeple vicdani reddimi açıklıyorum.”

Polen Ünlü’yü tanıyan arkadaşları ve onunla aynı görüşleri paylaşmayan birçok kişi tarafından Ekşisözlük’te onun adıyla bir alan açıldı. Bunlar arasında en dikkat çeken yazıyı yorumsuz olarak paylaşıyoruz:

“Bu satırları bir asker kardeşi ve Pole’nin düşündüklerinin tam zıttını düşünen bir insan olarak yazıyorum. Bu tip katliamlar kalanlara darbesini satır aralarında vurur, virgülden sonra gelenler sarsar okuyanları. Dün her şey sıcakken gitmeseydiniz be oğlum dedim, giderlerdi yaparlardı, gençtiniz siz yaşayacaktınız. Anne baba olacaktınız. Polen gencecik güzel yüzlü bir kız, kendi ailemden anne babamdan bilirim “aman bir şey gelmesin başına kız çocuğu bu karışma eylemlere, kızım yapsınlar etsinler dikkat çekme, kızım biri çıkar para ister ver kızım”. Kolay değil tüm bunlar,20 yıl boğazından kısıp, hayatından kısıp gece başında uyanmasın diye beklediğin çocuğunun 5 saniyede ölmesi, cesedini bile görememen tanınmaz halde olması.

Dediğim gibi, dün bilmeden görmeden konuşmak kolay. Bugün ölenlere baktığımda gördüğümde Polen’i içim cız etti.Yanlısı var mıydı Polenin ? Bir terörist oluşum olan pkk tarafından mı cezbedilmişti ? Ölürken Sibelden Arine yürüyoruz zafere mi diyordu ? Kobani’ye jandarma özel harekat sevk edilse abim belki bir ihtimal polenin kurşunu ile mi ölecekti, yalan mıydı oyuncak götürmeleri ?

Ne fark eder ki ? Bizim evladımızdı Polen, benden 2-3 yas küçük. Benim mezun olduğum okulda okuyan, benim sıra beklediğim fotokopicide sıra kovalayan..

Bugün devlet yürüyüş ve gösteri hakkını korumaz, gençlerine sahip çıkmaz ve Polen gibi düşünenlere kulak vermezse, Polen’in ölümünün anlamı olmaz. Pkk illet, Pkk lanettir, ama bu gençler yardıma giden senden benden farkı olmayan gençler. Görün bunları Allah aşkına görün.

Son sözüm Polen’in ailesine, bugün Polen’i kaybettiler. Ancak kabul ederlerse Polen’in düşündüklerinin tam tersini düşünen,Polen’in dış görüşünden tamamen farklı ama aynı onun gibi özünde ‘İnsan’ olan bir kızları oldu.Bu katliama sevinen ya da tepki koymayanlar, belki de başlamamız gereken yer budur, ortak paydamız “İnsan” olmamız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir