Arkadaşım Bienal’de Neler Oluyor?

24 Mart 2015

Çanakkale’de 9 Mayıs 2015 – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi işbirliğiyle yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak gerçekleştirilecek olan bienal “İçim Dışımdan Büyük” sloganıyla tüm çocukları bienale davet ediyor. 9 Nisan 2015 tarihine kadar başvuruların sürdüğü bienale farklı sanat disiplinlerinde ürettikleri işlerle şu an 39 ülkeden ve Türkiye’deki 35 kentten binlerce çocuk katılıyor.

2014 yılının Ekim ayında atölye süreciyle başlayan bienal kapsamında Çanakkale’de 2000’nin üzerinde çocuk insanların barış içinde yaşadığı bir sanat ülkesi için flamalar tasarladılar. New York Çocuk Sanat Müzesi’nde Şubat ayı boyunca 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali için özel atölye çalışmaları düzenlendi. Dünyanın farklı coğrafyalarında yapılan duyuru çalışmaları sonucunda kurumların yanı sıra Hindistan, Endonezya, Japonya, Kamerun, Porto Riko, Hollanda, Hırvatistan, Vietnam, Almanya, Fas ve Letonya’dan çocuklar bireysel olarak da bienale başvurdular. Kanada’dan Rusya’ya kadar pek çok farklı ülkede bienal afişleri asıldı. Türkiye ve Ermenistan’dan çocuklar posta yoluyla ortak resimler ürettiler. Küba, Estonya, Nepal, Ermenistan, Bulgaristan, İtalya, KKTC, Avustralya, Filistin, Etiyopya, Singapur, Meksika, Guatemala’da bienalin özel projesi “Bu işte parmağım var” için okullarda ve özel kurumlarda atölye çalışmaları düzenlendi ve çocuklar parmakları üzerine barış figürleri tasarladılar. Bursa, Trabzon, Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Kars, Soma, Cizre gibi yerlerden çocuklar yaptıkları resimler, heykeller, çektikleri fotoğraflar ve filmlerle bienale başvurdular. Uluslararası Çocuk Sanat Birliği bienal kapsamında, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden çocukların kolektif olarak üretim yapacakları (DIS)CONNECTED adlı bir proje yürütüyor. İçimizdeki sevginin büyüklüğü neden dışarı taşmasın diyerek barış çağrısı yapılan iş interaktif şekilde bienalde izleyicilerle buluşacak. Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği bienal kapsamında Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde çocuklarla atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Diyarbakır’daki Fidanlık Ezidi Kampı’nda gönüllüler rehberliğinde çocuklarla bienal için işler üretildi. Tüm bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan işler 9 Mayıs – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de izleyiciyle buluşacak. Aynı zamanda sergi bitiminde internet ortamında kurulacak sanal sergi ile bienal dünyanın her yerinden izlenebilecek.

Ani Setyan’ın küratörlüğünde Arkadaşım Bienal ekibi tarafından çalışmaları yürütülen bienal Çanakkale Belediyesi, DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ana ortaklığında gerçekleştiriliyor. Doğanlar Yatırım Holding tarafından tahsis edilen binada ve kentin farklı kamusal alanlarında izleyiciyle buluşacak bienale Cafe du Port, Aşkın Otel, Kervansaray Otel, Çanakkale Olay Gazetesi, Çanakkale İçinde, Parion Hotel ve Çanakkale İnternet Medya gibi kurumlar da katkı vermekte.

Bu işte parmağım var!
Farklıyız ve farklılıklarımızı seviyoruz. Tüm sınırlara rağmen arkadaş olabileceğimize inanıyoruz. Birlikte savaşları sona erdirebileceğimizi, Dünyanın her yerine barışı getirebileceğimizi biliyoruz. Bu işte bizim de parmağımız var.

www.arkadasimbienal.com

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir