Arkeoloji Sohbetlerinde Troia Konuşuldu

05 Ekim 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Arkeoloji sohbetleri ikinci senesinde de devam ediyor. 4 Ekim 2017 Çarşamba günü Çanakkale Arkeoloji Müzesi ortaklığında gerçekleştirilen etkinlikte ÇOMÜ Arkeoloji Müzesi öğretim üyesi ve Troia antik kenti kazı başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ile “Troia” üzerine konuşuldu.

Prof. Dr. Rüstem Aslan sunumuna ilk olarak Troia kazı tarihine dair kısa bir özet ile başladı. Kısa özetinde Troia ile ilgili çalışma yapan arkeologları ve arkeologların Troia’ya katkılarına da yer verdi. Fotoğraflar ile desteklenen kısa özetin ardından günümüzde Troia üzerinde yapılan çalışmalara değindi. Modern bir kazı evi, ören yerinin turistik açıdan algılanabilmesi için yapılan anket çalışmaları, veri tabanı oluşturma gibi faaliyetlerden de bahsetti. 2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troia yılı olarak kabul edilmesi ile birlikte alandaki ziyaretçi sayısının artmasını beklediklerini dile getirirken buna hazırlık olarak da kazı alanının ve etrafının her daim temiz olmasına çalışıldığı, ziyaretçilerin kazı alanlarına zarar vermesini en aza indirmek için ahşap gezi alanları tasarladıklarına değindi. Bir sene içerisinde kazı alanında gerçekleştirdikleri konferanslardan da örnekler verdi. Sunumun sonunda Troia için hazırlanmış olan filmin 2 dakikalık kısmını da konuklarla paylaşan Rüstem Aslan filmde Troia’nın çevresi ile var olduğunu ve filmde de buna yer verdiklerini ayrıca filmde Troia efsanesine de değindiklerini belirtti. Turistler için hazırlanan kısa Troia ören yeri turunun da yer aldığı film Troia hakkında merak uyandırdı.

Sunumun sona ermesinin ardından konukların soruları cevaplandı. Sohbet sonunda Arkeoloji sohbetlerinin ikinci senesinin başlangıcının yapıldığı sohbetler serisinin Kent Müzesi toplantı salonunda her ayın ilk Çarşambası olmak üzere devam edeceğinin duyurusu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Ekim 2017 Çarşamba saat 18.00’da Kent Üzerine Tartışmalar II “Mahalle Yönetimleri ve Katılımcı Planlama Berlin Örneği” sohbet konusu ile Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal konuk olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir