Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Arnavutluk’ta Türk Kültürü” Konulu Konferans Yapıldı

“Arnavutluk’ta Türk Kültürü” Konulu Konferans Yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Türk Kültürü Topluluğu tarafından Anafartalar Yerleşkesi Süleyman Demirel Konferans Salonunda, Araştırmacı ve Eğitimci Adalet Yavuzer’in konuşmacı olarak katıldığı ?Arnavutluk’ta Türk Kültürü? konulu konferans düzenlendi.

Açılış konuşmasını Türk Kültürü Topluluğu Başkanı Emrullah Tören yaptı. Açılış konuşmasının ardından ?Balkanlardan Esen Yeller, Şimdi Sana Selam Söyler? ve ?Balkanlardaki Osmanlı İzleri? konulu belgesel izleyicilere sunuldu. Belgesel gösteriminin ardından sahneye çıkan Adalet Yavuzer, 1997-2000 yılları arasında 3 yıl Türk Kültürü’nü araştırıp yaklaşık 2000 slayt ve negatiften oluşturduğu arşivinden bir sunum yaptı. Arnavutluk ve Türkiye arasında karşılaştırmalar yaparak benzerlikleri anlatan Yavuzer; Osmanlı eğemenliği altındaki Arnavutluğun yüz ölçümü ile şimdikinin arasında yarı yarıya fark olduğunu söyledi. Şu an oralarda Osmanlı eğemenliğinin özlendiğini ve Türklere çok sıcak bakıldığını da ekleyen Yavuzer, bizde nasıl bir Bağdat sevgisi var ise ve Bağdat gibi yar olmaz deniyorsa orada da İstanbul gibi yar olmaz sözü çok ünlüdür dedi. Konferansın ardından Adalet Yavuzer’e plaket takdimini Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal yaparken hediye takdimini de Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gökkuş yaptı.
[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: çomü]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir