“Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” Çanakkale’de Sahnelendi

31 Aralık 2013

Bertolt Brecht’in kaleme aldığı “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” adlı tiyatro oyunu Çanakkale Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında tiyatroseverlerle buluştu. 27 Aralık 2013 Cuma tarihinde, Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda Tiyatro Adam tarafından sahnelenen oyun başarılı oyunculuk, göz dolduran prodüksiyon ve çarpıcı konusu ile izleyenlerden tam not aldı.

Bertolt Brecht’in kaleme aldığı oyun, Arturo Ui adlı gangsterin, şehirdeki ticaret tekelini gerek legal gerekse illegal yollarla hakimiyeti altına almasını, bunları yaparken de diğer gangsterler ve Belediye Başkanı ile olan ilişkisini anlatıyor. Hitlerin iktidar savaşından yola çıkılarak hazırlanmış, devlet, mafya ve halk üçgeni içindeki olayların günümüzde de güncelliğini koruması oyunun dikkatleri çeken ayrı bir noktası.

Her dakikasında başarılı oyunculuk performansı ile iki saat boyunca temponun hiç düşmediği oyunda sekiz oyuncu farklı karakterler bürünerek yaklaşık otuz kişilik bir ekibi canlandırdı. Oyunun müzikleri yine oyuncular tarafından akapella (insan sesi) ile seslendirildi. Oyunu izlemeye gelenler finalde oyuncuları dakikalarca ayakta alkışladı ve salondan oldukça memnun ayrıldı.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir