Assos UNESCO Dünya Mirası Listesine Girmeye Hazırlanıyor!

20 Nisan 2017

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Assos Antik Kenti’nin Dünya Mirası listesinde alınması için çalışmaların başlatıldığını belirtti. 2018 Troia yılında ayrıca Assos Antik Kenti’nde çevre düzenlemesi çalışmaları için bakanlıktan onay bekleniyor.

Çanakkale’de Troia Antik Kenti’nden sonra UNSECO Dünya Miras listene girecek yeni bir aday daha var. UNESCO Dünya Miras Listesinde Çanakkale’den ikinci bir antik kenti için girişimlerde olduklarını belirten Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan ile birlikte Kültür Bakanlığı’na başvurduklarını söyledi. Assos Antik Kentinin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için 6 şarttan 3’ünü yerine getirdiğini söyleyen Dokuz, “ Assos’da UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilirse Çanakkale’den ikinci bir kent daha listeye dahil edilecek bunun için özverili çalışmalarımız devam ediyor. Tabiki bu çalışmalar 2018 Troia yılında ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü Assos önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelecek. Assos çevresinde düzenleme çalışmaları için de bakanlığa başvurduk. Bakanlık onay verirse Assos Antik Kenti girişinden itibaren yürüyüş rampaları yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Öte yandan Türkiye’de turizmde yaşanan sıkıntılara rağmen Assos, geçen yıl iki kat fazla turist çekerek sezonu tamamlayabilen iller arasında yer almıştı.
1
2
3

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir