Atatürk Mahallesi’nde Roman Aileleri İçin Yaptırılacak Konutların Temeli Atıldı

08 Nisan 2012

Çanakkale’de Atatürk Mahallesi’nde 30 Roman ailesi için yaptırılacak konutların temeli, mehteran ve müzik eşliğinde atıldı.

Çanakkale Valiliği’nin 8 Nisan Dünya Romanlar Günü etkinliklerini de fırsat bilerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde 30 Roman ailesi için Atatürk Mahallesine yaptıracağı evlerin temelinde bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna, Roman Günü etkinlikleri kapsamında ev temellerinin atılmasının ayrı bir öneminin olduğunu belirterek, Roman aileleri için sadece Çanakkale merkezde değil diğer ilçeler de ev projelerinin olduğunu söyledi. Vali Tuna, Roman ailelere çocukları okutmaları çağırısında da bulunarak, “Bizler onların okuması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Sizler de çocuklarınızı okutun” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, yerel seçimler öncesi bazı kesimlerin Romanların yaşamlarını sürdürdüğü Fevzipaşa Mahallesi’ni kaldırmak istediğini belirterek, “Biz o zamanlarda buna karşı çıkmıştık. Bu aileler kendi kültürlerini ve benliklerini aynı yerde sürdürmeliler demiştik. Aynı görüşümüzü bugün de koruyoruz. Bugün Atatürk mahallesinde yapılan bu çalışmaların Fevzipaşa Mahallesi’nde de yapılmasından yanayız. Daha önce Fevzipaşa Mahallesi’nde TOKİ tarafından bazı çalışmalar yapılmıştı. Belki bu çalışmalar yeniden devam edebilir. Ancak orada yapılacak çalışmalarda o bölgede yaşayan kişilere bu yerler verilmeli ve aynı şuan olduğu gibi orada yaşamaya devam etmeliler. Bu bölge rant alanı olmamalı” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş de Romanlara yönelik Çanakkale il merkezi ile ilçelerde yeni ev projelerinin devam ettiğini belirtti. Çanakkale Roman Derneği Başkanı Ali Çalışır da romanlar için yapılan çalışmalardan dolayı valilik, belediye başkanlığı ve milletvekilleri ile emeği geçenlere teşekkür etti. Yapılan konuşmalardan sonra 300 günde tamamlanması planlanan 30 konutluk Roman evlerinin temeli törenle atıldı.

TEMEL ATMA TÖRENİNİN ARDINDAN ROMAN EĞLENCESİ DÜZENLENDİ
Bu arada temel atma töreni öncesi Çanakkale mehteran ekibi de bir gösteri düzenledi. Mehterandan sonra “8 Nisan Dünya Romanlar Günü”nü kutlayan romanlar müzik eşliğinde eğlendi. Protokol üyelerinin de katıldığı etkinlikte AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, çeribaşı ilan edilerek kırmızı kuşak taktı. Ardından romanlarla çalgı eşliğinde oynayan Milletvekili Daniş, zaman zaman zor anlar yaşadı. Roman gruplarının müzikleri eşleğinde eğlenceli anlar yaşayan protokol üyeleri alkışlarla kendilerine eşlik etti.

İHA

Yorumlar...
  • mert cantürk
    09/04/2012 07:47

    Çanakkalede insanın roman olası geliyor,elektrik ve su yok,her türlü devlet yardımı var,üstüne bir de ev veriyorlar,ne ala memleket...

  • barış
    08/04/2012 22:11

    çanakkalede atatürk mahallesi mi var? varsa neresidir merak ettim

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir