Atlara Fısıldayan Kız Sude…

20 Temmuz 2015

Çanakkale’de binicilik sporunda tek kadın olma özelliğini taşıyan Sude Bozkurt, yaşıtlarının aksine zamanın çoğunu atlar ile birlikte geçiriyor. Çocukluğunda en büyük hayalin atlarla zaman geçirmek olduğunu söyleyen Bozkurt, şimdi Uluslararası Binicilik Federasyonu tarafından düzenlenen yarışlara hazırlanmak için sponsor arıyor. Hedefi ise Çanakkale’nin adını uluslararası alanda duyurabilmek.

14 yaşındaki Sude Bozkurt, Çanakkale’de üç yıldır binicilik sporu yapıyor. Zamanının çoğunu atlarla geçiren Bozkurt, aynı zamanda bu yıl lise sınavlarına girerek yüzde 5 başarı diliminin içinde yer alan yetenekli bir öğrenci. Lapseki Kaplankaya Mevkiinde bulunan at çiftliğinde eğitimlerini sürdüren Sude Bozkurt ile binicilik sporu ve Çanakkale’de binicilik sporuna dair konuları konuştuk. Kendini sıradan bir öğrenciyim diyerek tanıtan Sude Bozkurt, Biga Okçuluk ve Atçılık Festivali için at üzerinde ok atabilme dersleri aldığını ve bu süre zarfında çok eğlendiğini dile getirdi.

Sude Bozkurt sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben 14 yaşında TEOG stresinden yeni kurtulmuş, hem sporla hem de lise tercihleriyle uğraşan tamamen sıradan bir öğrenciyim.

Binicilik sporuna nasıl başladın? Ve bu sporu gerçekleştirdiğin zaman duygu ve düşüncelerin ne yönde oluyor? Spor mu yoksa atlar mı sizi etkiledi?

Çocukluğumdan beri hayalim ata binmek ya da en azından atlarla ilgilenmekti. İstanbul’da bu olay oldukça kısıtlıydı, Çanakkale’de ise hiç yoktu. Lapseki’de çiftliğin açıldığını duyar duymaz biniciliğe başladım .Beni etkileyen sanırım hem doğayla iç içe olması, hem de çok zarif bir spor olması. Ama tabi ki beni daha çok atlar etkiledi.

sude1

Öncelikle bu spor hakkında deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız? Türkiye’de ve Çanakkale’de kadınlar bu spora nasıl yaklaşıyor? Hedefleriniz nelerdir?

Deneyimlerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim, önce atı tanıyın yoksa çok zorluk yaşayabilirsiniz. İstanbul gibi büyük şehirlerde binicilik sporuyla genellikle kadınlar ilgileniyor, ama Çanakkale’de ilgilenen kadın sayısı yok denecek kadar az.Hedefim yükselebildiğim yere kadar yükselmek. Şimdi uluslararası yarışlara katılabilmek için lisans almaya çalışıyorum.

Binicilik hakkında ‘zengin sporu’ diye bir algı var. Siz ne düşünüyorsunuz binicilik pahalı bir spor mu?
Ben şimdilik aşırı bir pahalılığını görmedim, ama profesyonelleştikçe masraflar artıyor. At almak, onun konaklaması besinler,malzemeler derken çok pahalıya patlayabiliyor. Ama amatör olarak bu spor ile ilgilenmek oldukça ucuz ve kolayca ulaşılabilir.

Türkiye’de bazı spor dalları çok popüler malum. Binicilik sporu ne durumda, başarılar elde ediyor muyuz?
İstanbul gibi büyük şehirlerde yaygın denebilir. Ama Türkiye genelinde gerektiği kadar değer görmüyor. Çünkü oldukça zaman alan bir spor ve çok disiplin gerektiriyor -diğer sporlara kıyasla yani-

Uluslararası Binicilik Federasyonu tarafından çeşitli branşlarda yarışmalar düzenlenmekte, siz bunlardan hangisine katılmak istiyorsunuz? Peki sponsor durumunuz ne durumda? Çanakkale’den ne tür beklentileriniz var?

Biniciliğinin oldukça fazla branşı var. Ben engel atlama üzerinde profesyonelleşmek ve yarışlara katılmak istiyorum. Çanakkale’de at ve binicilik hayranları çok az sponsor olabilecek bütçeye sahip.Ne de olsa Çanakkale küçük bir yer ama ilerleme kaydedebilmek için sponsor bulmam şart.

Binicilik sporu ve okçuluk sporunu nasıl bir süreçti? İki sporu aynı anda kullanacağın Biga Okçuluk Festivali’nde görev alacağını duyduk bize bu konu hakkında bilgiler verebilir misiniz?

At biniciliği için 3 yıldır uğraşıyorum, okçulukta ise daha yeni sayılırım. Normalde hedefim binicilik lisansı alıp Biga’daki festivale atlı okçu olarak katılmaktı.Ama hem tarih belirlenmediğinden, hem de bazı imkanların kısıtlılığından yetiştiremedim.
sude2

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Söyleşide binicilik ile ilgili aklıma gelen bütün bilgileri size anlattığımı düşünüyorum.Umarım bazı kişilerin binicilik sporu ile ilgili bakış açısını etkileyebilmişimdir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir