ATO Başkanı Sinan Aygün Çanakkale’de

29 Nisan 2010

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, işsizlik fonunda biriken paranın kendilerine verilmesini istedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) davetlisi olarak gelen 160 kişilik bir gupla özel uçakla Çanakkale’ye gelen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Güzelyalı’da öğle yemeğinde basın mensupları ile biraraya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplardıran ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye’deki işsizlik konusuna değinerek, “İşsizlik fonunda bugün itibariyle 43 milyar lira birikmiş durumda. Bu para ise malesef tam anlamıyla değerlendirilemiyor. Bu sebeple de işsizler bu fondan faydalanamıyor.Toplanan bu paranın bir bölümü GAP projesine harcanıyor. Bu parayı çok iyi değerlendirmek lazım. Düşük faizle işverene verin. Mesela 100 bin lira kredi alacak işyerine, bir işçi alma zorunluluğu getirin. Bize bu parayı yıllık yüzde 8-10 ile kullandırırsanız, bu meblağdaki bir para Türk özel sektörüne geçecek. Devlete bir sene sonra 48-50 milyar lira olarak ödeyeceğiz. Bunlar bizim paramız. Bunun 2 lirasını biz, 1 lirasını hükümet verdi. Bankalar canımıza ot tıkıyorlar şu anda. Bugün Türk iş sektöründe bir sıkıntı varsa, bankaların payı çok büyük. Bu isteklerimizin olması halinde, 6 milyon işsizden en az 1 veya 1,5 milyonu işe yerleşir. Biriken paranın işsizlere kullandırılmaması halinde toplanmaması gerekir. Bizce işverenin asgari ücretten yatırdığı işsizlik parası da bundan sonra kesilmemesini gerekir. Biriken para biterse yeni bir kanunla tekrar toplanabilir” dedi.

Yemekte ithal et konusuna da değinen Sinan Aygün, “İthal et kararı isabetli karar. Ancak burada Türkiye’deki hayvan besicilerinin mağdur edilmemesi gerekir” şeklinde konuştu.

Grup yemeğin ardından Troia Antik kentini gezdi,. Rehberler eşliğinde antik kenti gezen ATO üyeleri daha sonra ÇTSO binasında yapılacak meclis toplantısına katılmak üzere bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir